20/10/2020
The Roots 9 2 7 14 - 32 -
Saint Pauli 17 12 21 18 - 68 -

Εύκολη αποστολή για τους Saint Pauli!

Εύκολα απόγευμα είχαν το Σάββατο στον Κολωνό οι Saint Pauli, καθώς για την δεύτερη αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της D2-League επικράτησαν εύκολα των Roots με 32-68!

Με 4 πόντους του Στάθη και τρίποντη βόμβα του Λουλουργά, οι Roots προηγήθηκαν με 7-2 στα πρώτα τρία λεπτά. Στη συνέχεια του δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με 7 πόντους του Παναγόπουλου, αλλά και δύο τρίποντα του Άλκη Πανταζή, προσπέρασαν με 9-17!

Στην δεύτερη περίοδο οι Saint Pauli έσφιξαν την άμυνά τους και δράστες στην επίθεση τους Κόντο και Μπόζιο με 6 πόντους έκαστος, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 18 πόντων, 11-29. Το μοναδικό καλάθι εντός πεδιάς για τους γηπεδούχους σε εκείνο το σημείο πέτυχε ο Τσουτσάνης.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Saint Pauli, αφού με 5 πόντους του Φεντιούκοφ, 5 του Μπόζιου, 4 του Ξυλογιάννη και 3 του Παναγόπουλου, ξέφυγαν στους 32, 18-50. Δεν μπόρεσαν οι Roots να βγάλουν κάποια αντίδραση σε εκείνο το σημείο, παρά το τρίποντο του Παντελάτου και τις βοήθειες των Στάθη – Θοδωρή Ανδραβίζου. Σκορ τρίτης περιόδου 18-50!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Φώτη Πανταζή συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με νέους 9 πόντους του Παναγόπουλου, 4 του Παπαγεωργίου και τρίποντο του Καραμπά , έφτασε στην άνετη νίκη με 32-68. Για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Σοκολάκης (4π), Θοδωρής Ανδραβίζος (3π) και Λουλουργάς (3π)!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 3/6 βολές, 10/31 δίποντα και 3/26 τρίποντα. Πήραν 28 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 22 λάθη και είχαν 3 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 10/15 βολές, 23/61 δίποντα και 4/16 τρίποντα. Μάζεψαν 56 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές, έκαναν αλλά τόσα λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Roots ο Στάθης με 6 πόντους, έχοντας 3/5 δίποντα και 0/6 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 3 λάθη. Κορυφαίος των Saint Pauli ο Μπόζιος με 13 πόντους, έχοντας 2/4 βολές, 4/6 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ και έκανε 3 λάθη.

Roots (Λουλουργάς): Τσουτσάνης 2, Στάθης 6, Γούλας, Δημητρουλάκος, Ανδραβίζος Θ. 7, Ανδραβίζος Π., Λουλουργάς 6 (1), Σοκολάκης 4 (1), Παντελάτος 5 (1), Αργυράκης 2

Saint Pauli (Πανταζής Φ.): Πανταζής Α. 8 (2), Παπαγεωργίου 4, Μπόζιος 13 (1), Κόντος 10, Καραμπάς 5 (1), Παναγόπουλος 19, Φεντιούκοφ 5, Ξυλογιάννης 4, Σιγάλας

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία των Saint Pauli μέσα στο ζωγραφιστό!