Bulldogs 15 13 9 18 - 55 -
Indians 21 13 23 18 - 75 -

Εύκολη 20άρα οι Indians!

Το βραδάκι της Δευτέρας 13 Ιουνίου στο Basketaki Arena, οι Indians έβγαλαν πολύ ενέργεια στο παρκέ κι έκανα εύκολα το 5 στα 5 απέναντι στους άδειους σωματικά και ψυχολογικά Bulldogs μετά την υπερπροσπάθεια και την άνοδο που πήραν για την Development.

Οι Bulldogs μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και με οδηγό τον Δημητρακόπουλο με 8 πόντους, προηγήθηκαν 12-6. Στη συνέχεια οι Indians ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους και με τον Μπακάλη να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 6 πόντους και τους Κασιμάτη και Βασσάλο με 5 πόντους να ακολουθούν, πέρασαν μπροστά 15 – 21.

Οι ρυθμοί του αγώνα έπεσαν στο δεύτερο δεκάλεπτο με το επιμέρους σκορ να είναι ισόπαλο και την διαφορά να μένει υπέρ των Indians. Οι Bulldogs προσπαθούσαν να μειώσουν το σκορ με τον Λούβαρη να είναι μπροστάρης με 6 πόντους και τους Διαμάντη, Βασιλάκο και να Λαζανάκη να βάζουν από ένα καλάθι, αλλά η ομάδα του Μηνά , με τον Βασσάλο να συνεχίζει το βιολί του με 7 πόντους και τους Κασιμάτη, Μητσάκο να δίνουν βοήθειες, πήγε στο ημίχρονο με το υπέρ της 28 – 34.

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψαν οι Ινδιάνοι την τρίτη περίοδο, στέλνοντας την διαφορά στους 20. Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν εξαιρετικό μπάσκετ και με την τριάδα Μπακάλη με 6 και Βασσάλου – Κάρμα με 5 πόντους να είναι τα πρώτα βιολιά στην επίθεση, δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στην αντίπαλη ομάδα. Οι Bulldogs έκαναν εφτά ολόκληρα λεπτά να βάλουν καλάθι, με τους Δημητρακόπουλο(4) και Γκορτσά να μειώνουν στο τέλος 37-57.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Bulldogs προσπάθησαν να κατεβάσουν την διαφορά με Δημητρακόπουλο(7), Λούβαρη(4) και Διαμάντη με τρίποντο να παίρνουν την μπαγκέτα στο σκοράρισμα, όμως οι Indians με την τριάδα Μπακάλη(7), Κασιμάτη(6) και Βασσάλο(5) να ηγούνται στην επίθεση, έφτασαν στο τελικό 55-75.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Στέλιος Μπακάλης με 19 πόντους, 4 ριμπάουντ , 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κομνηνός Λούβαρης με 12 πόντους , 6 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα .

Οι Bulldogs είχαν 15 / 49 δίποντα, 5 / 16 τρίποντα, 10 / 14 βολές, κατέβασαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπαλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη. Οι Indians είχαν 25 / 58 δίποντα, 5 / 17 τρίποντα, 10 / 18 βολές, κατέβασαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπαλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Bulldogs (Δημητρακόπουλος): Απέργης 5(8ρ.), Διαμάντης 5(7ρ.), Γκορτσάς 2, Δημητρακόπουλος 22, Βασιλάκος 5, Λαζανάκης 4(8ρ.), Λούβαρης 12, Κορκός .

Indians (Μηνάς): Βασσάλος 24(9ρ.), Ζήσης, Κάρμας 9, Μπακάλης 19, Κασιμάτης 15(12ρ.), Μητσάκος 5, Τσιώτας 1, Φαραός , Μαμάκος 2, Σκενδέρογλου (8ρ.).

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια που έβγαλαν οι Indians στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.