26/11/2023
Pharmaco Team 17 19 20 6 - 62 -
ΑΝΕΜΩΝΗ B.C. 4 9 12 20 - 45 -

Εύκολη επιστροφή στις νίκες για τη Pharmaco Team

Η ομάδα του Γιάννη Κονιδάρη μπήκε από την αρχή σε ρόλο "οδηγού" στο ματς και πήρε την τρίτη της νίκη σε πέντε αγώνες.

Ιδανικό ξεκίνημα για τους γηπεδούχους που με εξαιρετικό το Γιώργο Γκρίζη προηγήθηκαν με 10 - 0 στα μέσα της πρώτης περιόδου και με 17 - 4 στο φινάλε της.

Η Pharmaco Team συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, προηγήθηκε νωρίς με διαφορά 20 πόντων και έκλεισε στο +23 το ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι δεν έριξαν "στροφές" ούτε στην τρίτη περίοδο, έφτασαν το προβάδισμά τους μέχρι τους 34 πόντους και έκλεισαν το δεκάλεπτο με τη διαφορά στους 31.

Στις αρχές της τελευταίας περιόδου η Pharmaco Team έφτασε στο +33, όμως στη συνέχεια η Ανεμώνη έτρεξε σερί 11 - 0 και συνολικά 18 - 2 μειώνοντας στους 17 στο φινάλε.

Πρώτος σκόρερ της Pharmaco Team ήταν ο Νίκος Τσουκαλάς με 15 πόντους, ο Γιώργος Γκρίζης που ήταν Betsson MVP του αγώνα είχε double double με 14 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ 12 είχε ο Δάκης Αλιφέρης στην καλύτερη ίσως εμφάνισή του με την ομάδα του.
Πρώτος σκόρερ της Ανεμώνης ήταν ο Δημήτρης Μεταξάς με 15 πόντους, ενώ 13 πρόσθεσε ο Βασίλης Χαρίσης.

Τι μας άρεσε. Η Pharmaco Team μπήκε αποφασισμένη να επιστρέψει στις νίκες και δεν άφησε περιθώρια στην αντίπαλό της.

Τι δε μας άρεσε. Η Ανεμώνη δεν έπιασε σε μεγάλο μέρος του αγώνα την απόδοση προηγούμενων αναμετρήσεων και δε μπόρεσε να ακολουθήσει το ρυθμό των αντιπάλων της.

PHARMACO TEAM (Γιάννης Κονιδάρης): Αλιφέρης 12(1), Αναστασόπουλος 2, Βάτσιος 2, Γκρίζης 14(1), Καρτσακλής 2, Κουτρουμάνος 7(1), Πανταζής 2, Σταμούλης 6, Τσουκαλάς 15(3), Χολής.

ΑΝΕΜΩΝΗ B.C.: Γαβρικούδης, Καραβίας 2, Κουφός 4, Μαρκέτος 4(1), Μεταξάς 15, Στουραΐτης 5, Φορτσεράς 2, Χαρίσης 13(1).