12/06/2023
Phoenix Bums 15 25 12 7 - 59 -
Paraliers 8 13 15 16 - 52 -

Εύκολη "ισοφάριση" για τους Bums!

Μπαίνοντας με το μαχαίρι στα δόντια από τα πρώτα λεπτά, οι Phoenix Bums κέρδισαν εύκολα τους Paraliers με 59-52 στο Περιστέρι και ισοφάρισαν την σειρά σε 1-1, οπότε θα χρειαστεί και τρίτο ματς για να λύσουν τις διαφορές τους οι δύο ομάδες!

Αν και βρέθηκαν να χάνουν με 0-5 στο πρώτο δίλεπτο, οι Phoenix Bums κατάφεραν με 8 πόντους του Παπαντωνίου και τρίποντο του Χαριτόπουλου να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο +7, 15-8. Ο Τσαϊρέλης με έμμεσο τρίποντο και οι Περσεμάτης - Σκόρδος με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με 8 νέους πόντους του Χαριτόπουλου, 6 του Μοσκόφογλου, 4 του Γόντικα, άλλους τόσους του Φρέρη και buzzer beater τρίποντο του Καδά, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 19 πόντων, 40-21. Δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Paraliers, με τον Κωστή να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 6 πόντους.

Πιο ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με ακόμη 10 πόντους του δαιμόνιου Χαριτόπουλου η παρέα του Κοβάτσου διατήρησε απόσταση ασφαλείας 16 πόντων, 52-36! Τους φιλοξενούμενους κράτησαν όρθιους σε εκείνο το διάστημα οι 5 πόντοι του Κωστή, ενώ από 4 είχαν οι Τσαϊρέλης και Σκόρδος. Σκορ τρίτης περιόδου 52-36!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο κλειστό του Περιστερίου και έτσι οι Phoenix Bums με δράστες στην επίθεση τους Χαριτόπουλο, Γόντικα και Φρέρη, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 59-52. Για τους Paraliers στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Σκόρδος, Κωστής, Βαντής, Στυλιανός και Τσαϊρέλης, καταφέρνοντας έτσι να μαζέψουν την διαφορά της ήττας.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/12 βολές, 14/41 δίποντα και 8/27 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/14 βολές, 16/45 δίποντα και 3/18 τρίποντα. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Betsson mvp των Phoenix Bums ο Χαριτόπουλος με 25 πόντους, έχοντας 2/3 βολές, 4/8 διποντα και 5/9 τρίποντα. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των Paraliers ο Κωστής με 13 πόντους (double-double), έχοντας 5/5 βολές και 4/11 δίποντα. Πήρε 14 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Phoenix Bums (Μπαλτζόγλου): Γόντικας 8, Καδάς 3 (1), Κοβάτσος, Μοσκόφογλου 10, Παπαντωνίου 8 (2), Φρέρης 5, Χαριτόπουλος 25 (5)

Paraliers (Σκόρδος): Βαντής 10 (2), Κατσαλίγκος 1, Κωστής 13, Περσεμάτης 6, Σκόρδος 10, Στυλιανός 3 (1), Τσαϊρέλης 9

Τι μας άρεσε: Το show του Χαριτόπουλου!