15/02/2024
Patras LakiStars 14 21 23 15 - 73 -
Think Digital 15 11 7 16 - 49 -

Εύκολη νίκη για Lakistars απέναντι στους ελλιπείς TDG

Lakistars και Think Digital αναμετρήθηκαν στο Πάρκο με τους πρωταθλητές να φτάνουν σε μια αρκετά εύκολη επικράτηση. Οι πρωταθλητές σε δεύτερη και τρίτη περίοδο καθάρισαν την υπόθεση νίκη και πλέον κοιτάνε ψηλά στη μάχη των Playoff. Οι TDG που παρατάχθηκαν χωρίς τον Βαρελά ήταν στην αρχή ανταγωνιστικοί, όμως δεν κατάφεραν να πάρουν κάτι από το παιχνίδι.

Στο ξεκίνημα του αγώνα, οι Think Digital ήταν λίγο καλύτεροι. Με τους Γεωργακόπουλο και Ευθυμίου να δίνουν ώθηση στην ομάδα τους στην επίθεση, τελείωσαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 14-15. Από εκεί και πέρα όμως, τα πράγματα θα γίνονταν πολύ δύσκολα για τους TDG. Οι Lakistars "χτυπούσαν" με όλους τους τρόπους και κατάφεραν πολύ γρήγορα να ανακτήσουν το προβάδισμα. Δεν άργησε η διαφορά να ξεφύγει και πλέον οι TDG έπρεπε να ανατρέψουν το εις βάρος τους 37-22.

Στην επανάληψη, οι Lakistars συνέχιζαν στον ξέφρενο ρυθμό που είχαν αποκτήσει και έδιναν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους. Με ένα επιμέρους 21-11, η διαφορά έφτασε τους 25 (58-33) και ήταν δεδομένο πως οι TDG δεν είχαν πια ελπίδα ώστε να πάρουν το ροζ φύλλο. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι πάλεψαν ώστε να κάνουν ένα καλό finish στο ματς και εν τέλει έκλεισαν το παιχνίδι στο 73-49.