07/12/2023
Patras Chicken Nuggets 13 9 13 9 - 44 -
Nobelistes 16 22 15 22 - 75 -

Ξέμειναν από δυνάμεις οι Nuggets, εύκολη νίκη για Nobelistes

Chicken Nuggets και Nobelistes αναμετρήθηκαν στο Πάρκο σε ένα "φιλικό" παιχνίδι μεταξύ δύο ομάδων που έχουν περισσότερα να μοιραστούν παρά να χωρίσουν. Εν τέλει οι Nobelistes κατάφεραν να φύγουν με τη νίκη, με το ευρύ 44-75, συνεχίζοντας το σερί τους.

Από την αρχή του αγώνα, οι ομάδες είχαν μπει με όρεξη και ενέργεια στο παρκέ, έχοντας ως σκοπό να μας χαρίσουν ένα ωραίο και ανταγωνιστικό παιχνίδι. Οι "ροζ" κατάφεραν να είναι λίγο πιο αποτελεσματικοί με συνέπεια να πάρουν μια διαφορά τριών πόντων (13-16) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Ο ωραίος ρυθμός συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, με τους Chicken Nuggets να προσπαθούν να μείνουν κοντά στο σκορ βρίσκοντας επιθετικές λύσεις από αρκετούς παίκτες. Το ημίχρονο τελείωσε με την τιμή της διαφοράς να έχει φτάσει στους 5 πόντους υπερ των Nobelistes (26-31).

Με την έναρξη της επανάληψης, φάνηκε πως τα πράγματα θα είναι διαφορετικά. Οι Nobelistes με σύμμαχο την ανεβασμένη ψυχολογία τους αλλά και την κούραση των αντιπάλων τους, θα εκτόξευαν τη διαφορά σε απαγορευτικά πλέον επίπεδα ως προς κάποια ανατροπή. Το σκορ της τρίτης περιόδου σταμάτησε στο 35-53 και όπως ήταν φυσιολογικό το ματς είχε πάρει πλέον το δρόμο του. Το μόνο που έμενε, ήταν να ανέβει ακόμα περισσότερο η διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες καθώς οι Nobelistes έφτασαν στο +31 (44-75), παίρνοντας μια σημαντική νίκη.