21/04/2024
Brothers United 15 11 11 11 - 48 -
Gran Μανάρια 27 14 14 19 - 74 -

Εύκολη νίκη τα Gran Manaria, συνεχίζουν με δύο στα δύο!

Το πρώτο δεκάλεπτο οι Gran Manaria μπήκαν φουριόζοι στο παρκέ, πετυχαίνοντας τους πρώτους πόντους από σουτ έξω από τη γραμμή των 6,75, με τον Αλεξανδρίδη. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι μείωσαν τη διαφορά στο σκορ με τους Κατραντζή και Αβούρη. Οι μπλε πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου πήραν μια διαφορά 12 πόντων, καθώς Τσίγκος και Καραμάνος ήταν εύστοχοι μέσα από τη ρακέτα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό. Στην επίθεση κατάφεραν με πολύ γρήγορες πάσες να κουράσουν τους αντιπάλους. Βρήκαν κενούς χώρους και χτύπησαν εκεί. Πρωταγωνιστές ήταν οι Τσίγκος Αντώνης, Καραμάνος και Σκληρός. Αυτό που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν τη διαφορά πριν την ανάπαυλα με τους Καράμπελα, Μπιτζή και Τζαβέλλα

Μετά την ανάπαυλα ο ρυθμός του παιχνιδιού έγινε γρηγορότερος. Τα Gran Manaria εκμεταλλευτήκαν την κούραση των Πρασίνων και έφυγαν πολλές φορές σε αιφνιδιασμούς. Καμπόλης, Αλεξανδρίδης και Καραμάνος ήταν αυτοί που βοήθησαν στην επίθεση. Οι Brothers με Μπιτζή, Κακαβά και Αβούρης πέτυχαν πόντους στην επίθεση φέρνοντας το ματς στο 37-55.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο πάτησαν το γκάζι οι Μπλε. Συνέχισαν να επιτίθενται περισσότερο από σετ επιθέσεις. Έβρισκαν εύκολα ανοιχτούς χώρους με τους Γαβαθά, Καραμάνο και Τσίγκο Ισίδωρο, να τους  εκμεταλεύονται. Οι γηπεδούχοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μικρύνουν τη διαφορά στο σκορ με τους  Τζαβέλλα και Μπιτζή. Το τελικό σκορ του αγώνα ήταν 48-74.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Τάσος Καραμάνος με 15 πόντους και 18 ριμπάουντ (double-double), ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο  Μπιτζής Δημήτρης με 11 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Brothers United (Καράμπελας): Αβούρης 6, Κακαβάς 7, Καράμπελας 7, Κατραντζής 7, Μπιτζής 11, Ρούλιας,  Τζαβέλλας 10

Gran Manaria (Καμπόλης): Αλεξανδρίδης 12, Γαβαθάς 11, Καμπόλης 6, Καραμάνος 15, Σκληρός 7, Τσίγκος Αντώνης 11, Τσίγκος Ισίδωρος 13

Τι μας άρεσε: Ο γρήγορος ρυθμός του παιχνιδιού!