12/12/2022
Nickan 16 20 18 15 - 69 -
Circle BC 15 5 20 18 - 58 -

Εύκολη νίκη για την Nickan!

Η ομαδα της Nickan πήρε μια εύκολη νίκη απέναντι στην ομάδα Circle   στο Κλειστό Γυμναστήριο του Αγ.Νικολάου  με τελικό σκορ 69-58.

Στο ξεκίνημα του αγώνα η Nickan  με τον Ανδριόπουλος να έχει ήδη 7 πόντους , ξεκίνησαν με καλύτερο  ρυθμό , στην συνέχεια όμως η Circle   με τον Καλούδη να πετυχαίνει 5 πόντους  ισορρόπησε το παιχνίδι και το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 16-15.

Στην δεύτερη περίοδο η Nickan  ξεκινήσαν πολύ δυνατά .Με πρωταγωνιστή τον Ανδριόπουλου  που πέτυχε 7 πόντους πήραν μια διαφορά ασφαλείας στο παιχνίδι . Το ημίχρονο τέλειωσε με σκορ 36-20.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Nickan έκαναν σωστή διαχείριση της διαφοράς που είχαν αποκτήσει από το πρώτο ημίχρονο. Ο Ανδρίοπουλος  με 6 πόντους  ήταν πρωταγωνιστής στην επίθεση . Η Circle πίεζε σε όλο το γήπεδο , με αποτέλεσμα να κλέβει μπάλες αλλά ήταν αρκετά άστοχοι Αποτέλεσμα τρίτης περιόδου 54-40.

Στην τέταρτη περίοδο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε , η Nickan   ελέγχαν τον αγώνα και είχαν παγιώσει μια διψήφια διαφορά πόντων χωρίς να αφήσουν περιθώρια στους Circle   να διεκδικήσουν κάτι θετικό από τον αγώνα . Τελικό αποτέλεσμα 69-58

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νίκος Ανδριόπουλος   με 25  πόντους , 5/6 ελευθερες βολες,  10/16 δίποντα ,  0/1 τίποντα ,11 ριμπάουντ  και 1 κλεψιμο  ενώ για τους ηττημένους ο Αλέξανδρος Καρκαλέτσης    είχε 12 πόντους , 1/2  ελεύθερες βολές, 4/5  δίποντα , 1/3 τρίποντα και 8 ριμπάουντ.

Οι νικητές είχαν 14/25 ελεύθερες βολές 23/49 δίποντα ,3/9 τρίποντα , 48  ριμπάουντ, 17 ασιστ και  4 κλεψίματα ενώ οι ηττημένοι είχαν 17/26  ελεύθερες βολές , 19/41 δίποντα , 1/29 τρίποντα , 38 ριμπάουντ , 6 ασίστ και 16 κλεψίματα.

Nickan (Μαστορόπουλος): Novara Pie, Ανδριόπουλος 25, Κερένης 5, Μαστορόπουλος 2, Μεϊδάνης 10, Μορφιάδης 8, Ξουράφης 6 , Σιγανός 2 , Τσίλης 6, Γκατζέλης 5

Circle(Αλεξόπουλος ):  Δόβας, Ζυγούρης , Καλούδης 5, Μουρελάτος 18, Μπακόπουλος 4,Ζαφειρόπουλος Ιωαννης ,Παπαχρήστου 2, Μουρελάτος 18,Ζαφειρόπουλος Αγγελος 2,Μανσόλας 13,Γεωργίου 2, Τσουμέτης

Τι μας άρεσε : η ενέργεια που έβγαλαν σε άμυνα και επίθεση οι παίκτες της Nickan!