14/12/2022
Tinder Bologna 19 16 17 12 - 64 -
L' Ovelha Negra 15 11 12 10 - 48 -

Εύκολη νίκη για την Niko Team!

Η Νiko Team  πήρε  μια εύκολη νίκη απέναντι στην ομάδα L’Ovelha Negra  στο Κλειστό Γυμναστήριο του Σπάρτακο  με τελικό σκορ 64-48.

Στο ξεκίνημα του αγώνα η Νiko Team   με τον Καραμαλίνγκα να έχει ήδη 10 πόντους , ξεκίνησαν με καλύτερο  ρυθμό , στην συνέχεια όμως η L’Ovelha Negra  με τον Σπάθη να πετυχαίνει 5 πόντους  ισορρόπησε το παιχνίδι και το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 19-15.

Στην δεύτερη περίοδο η Νiko Team   ξεκινήσαν πολύ δυνατά .Με πρωταγωνιστή τον  Παπαπαύλου που πέτυχε 5 πόντους πήραν μια διαφορά ασφαλείας στο παιχνίδι . Το ημίχρονο τέλειωσε με σκορ 35-26.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Νiko Team    έκαναν σωστή διαχείριση της διαφοράς που είχαν αποκτήσει από το πρώτο ημίχρονο. Ο Λάσκαρης  με 6 πόντους  ήταν πρωταγωνιστής στην επίθεση . Από την L’Ovelha Negra  ο Κοκκινέλης  με 6 πόντους ξεχώρισε στην επίθεση .Αποτέλεσμα τρίτης περιόδου 52-38.

Στην τέταρτη περίοδο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε , η Niko Team   ελέγχαν τον αγώνα και είχαν παγιώσει μια διψήφια διαφορά πόντων χωρίς να αφήσουν περιθώρια στους L’Ovelha Negra    να διεκδικήσουν κάτι θετικό από τον αγώνα . Τελικό αποτέλεσμα 64-48.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Καραμαλίγκας με 14  πόντους , 4/5 δίποντα ,  2/3 τρίποντα ,4 ριμπάουντ, 5 ασίστ   και 2 κλεψιματα  ενώ για τους ηττημένους ο Δημήτρης Κοκκινέλης   είχε 19 πόντους , 3/3  ελεύθερες βολές, 8/21  δίποντα και 12 ριμπάουντ.

Οι νικητές είχαν 4/8  ελεύθερες βολές 21/32 δίποντα ,6/18 τρίποντα , 35  ριμπάουντ, 18 ασιστ και 11 κλεψίματα ενώ οι ηττημένοι είχαν 8/15 ελεύθερες βολές , 17/49 δίποντα , 2/14 τρίποντα , 29 ριμπάουντ , 5 ασίστ και 10 κλεψίματα.

Niko Team(Μπούρας): Yi 9, Haotian 8, Κολυβάκης , Παπαπαύλου Αλέξανδρος  10,Καραμαλίγκας 14,Λάσκαρης 12, Πέτσας 1, Παπαπαύλου Αντώνης 7,Γκεζερλής 3

L’Ovelha Negra (Γρηγορόπουλος) :   Κλεφτόγιαννης 6 , Σπάθης 5 ,Γρηγορόπουλος  5, Κοκκινέλης 19 , Βασιλάκης 11, Λυμέρης 2,

Τι μας άρεσε : H ενέργεια που έβγαλαν σε άμυνα και επίθεση οι παίκτες της Τeam Niko!