29/07/2021
Εθνικός Αστέρας Σόχου 27 17 24 14 - 82 -
Salo Nics 14 17 22 17 - 70 -

Εύκολη νίκη για τον Εθνικό Αστέρα Σόχου!

Ο Εθνικός Αστέρας Σοχού μπήκε πιο συγκεντρωμένος στο γήπεδο και κατάφερε να κλείσει την πρώτη περίοδο προηγούμενος με 27-14. Ο Χουμσοκλής είχε οχτώ πόντους με τον Γιώρτσο να πετυχαίνει εφτά και τους Τσαυλίδη και Καμαρούδη να έχουν από τρεις για τους γηπεδούχους. Για τους Salo Nics ο Γεωργακάκης με τον Στεργιόγλου είχαν από τέσσερις πόντους.

Στη δεύτερη περίοδο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να ρίχνουν τον ρυθμό του αγώνα. Ο Κώστας είχε έξι πόντους και ο Τσαυλίδης είχε πέντε για τον Εθνικό Αστέρα Σοχού. Για τους φιλοξενούμενους ο Προύσαλης είχε 10 πόντους με τον Τριανταφύλλου να πετυχαίνει τρείς διαμορφώνοντας το 44-31.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά όμως ο Αστέρας έβρισκε λύσεις στην επίθεση με το σκορ στο τέλος της τρίτης περιόδου να είναι 68-53. Οι Νόικος και Χουμσοκλής πέτυχαν από οχτώ πόντους και ο Γιώρτσος είχε εφτά για τους γηπεδούχους. Οι Salo Nics είχαν σε μεγάλη ήμερα τον Προύσαλη που είχε 10 πόντους σε αυτή την περίοδο με τον Γεωργακάκη να έχει έξι.

Στην τέταρτη περίοδο οι έκλεισαν οι άμυνες και των δύο ομάδων με το τελικό σκορ του αγώνα να είναι 82-70. Ο Κανδής είχε τέσσερις πόντους με τους Νόικο και Γιώρτσο να έχουν από τρείς για τον Εθνικό Αστέρα Σοχού, ενώ ο Στεργιόγλου πέτυχε έξι πόντους και ο Προύσαλης τέσσερις για τους Salo Nics.

Εθνικός Αστέρας Σοχού: Γιώρτσος 16 (2τρ.), Τσιριόπουλος 2, Νόικος 13(1τρ.), Κώστας 10 (1τρ.), Χουμσοκλής 18 (2τρ.), Καμαρούδης 5 (1τρ.), Κανδής 8, Τσαυλίδης 9 (1τρ.)

Salo Nics: Ηλιάδης 2, Τριανταφύλλου 8, Συνδικιώτης 0, Μαντζανάρης 6, Τσούγκας 0, Προύσαλης 21 (3τρ.), Στεργιόγλου 14, Δημητριάδης 0, Κατσιάνης 7 (1τρ.), Γεωργιάδης 0, Γεωργακάκης 12

Τι μας άρεσε: Ο Χουμσοκλής είχε μία πολύ καλή εμφάνιση επιθετικά δίνοντας λύσεις όταν η ομάδα του τον χρειαζόταν.