15/11/2022
Flint Tropics 6 16 5 9 - 36 -
RBD Bear 365 9 12 18 6 - 45 -

Εύκολη νίκη για τους Bear 365!

Η Bear 365 πήρε μια εύκολη νίκη απέναντι στους Flint Tropics στο κλειστό γήπεδο του Σπάρτακου με όπλο την κλειστή άμυνα τους .

Νευρικό ξεκίνημα για τις δυο ομάδες στην αρχή του παιχνιδιού. Οι δυο ομάδες ήταν άστοχες στην επίθεση .Ροντογιάννης και Κοψιδάς με 3 πόντους έκαστος ,ξεχώρισαν στην πρώτη περίοδο με σκορ δεκάλεπτου 6-9.

Στην δεύτερη περίοδο το παιχνίδι συνέχισε να είναι ισορροπημένο. Ο Αρχέλαος ήταν πρωταγωνιστής για τους Flint Tropics ,ο οποίος με διάφορες εντυπωσιακές ατομικές ενέργειες στην επίθεση ,πέτυχε 8 πόντους . Το ημίχρονο τέλειωσε με σκορ 22-21.

Στο δεύτερο ημίχρονο η  Bear 365 ξεκίνησε καλυτέρα , ανέβασε την ένταση στην άμυνα της,με αποτέλεσμα να κλέψει μπάλες και να βρει εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό. Ο Αρχέλαος από τους Flint Tropics ήταν η μοναδική απειλή στην επίθεση  .Η τρίτη περίοδος τελείωσε με σκορ 27-39.

Στην τέταρτη περίοδο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε ενώ η διάφορα είχε παγιωθεί σε διψήφιο αριθμό.Οι Flint Tropics δεν μπορούσαν να απειλήσουν στην επίθεση , ουσιαστικά είχε κριθεί ο νικητής . Η Bear 365 βρήκε την ευκαιρία να δοκιμάσει διάφορα συστήματα σε άμυνα και επίθεση . Τελικο αποτέλεσμα 36-45.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νίκος  Καλανδράνης   με 8 πόντους ,0/1  ελεύθερες βολες,4/7   δίποντα ,10 ριμπάουντ  και 1 ασίστ   ενώ για τους ηττημένους ο   Γιάννης Αρχέλαος είχε 18 πόντους , 2/4 ελεύθερές βολές, 8/15  δίποντα ,7 ριπάουντ, 3 ασίστ   και 2 κλεψίματα.

Οι νικητές είχαν 7/16 ελεύθερες βολές 12/27 δίποντα ,4/19  τρίποντα , 42  ριμπάουντ, 5 ασιστ και  3 κλεψίματα ενώ οι ηττημένοι είχαν 2/12 ελεύθερες βολές , 14/40  δίποντα , 2/13  τρίποντα , 28 ριμπάουντ , 4 ασίστ και 14 κλεψίματα.

Flint Tropics  (Βασίλης Γκατζηρούλης) : Σεραφείμ Γκατζηρούλης 2 , Βασίλης Γκατζηρούλης 4 , Τσέκερης 2 , Ευθυμιόπουλος 2 , Αρχέλαος 18, Τζανέτης 2, Λιαροστάθης 6,Τσαγκαράκης

Bear 365  : Τσιριμπάσης 5 , Σολδάτο 2 , Λάζαρης 3 , Πετρόπουλος 4 ,Ροντογιάννης 9,  Καλανδράνης 8 , Κουμάσης 4 , Μαυρομμάτης 4 , Κοψιδάς 3 , Χαλκίδης ,Κουτζαμάνης 1

Τι μας άρεσε : Η ενέργεια που έβγαλαν σε άμυνα και επίθεση οι παίκτες της Bear 365!