23/02/2024
ΔΣΑ 9 7 4 18 - 38 -
San Agrinio Engineers 26 14 13 10 - 63 -

Εύκολη νίκη για τους Engineers

Για τη 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος οι San Agrinio Engineers κέρδισαν εύκολα το ΔΣΑ με σκορ 63 - 38.
Η ομάδα του Ντίνου Τασόπουλου είχε καλή απόδοση, εκμεταλλεύτηκε και τις απουσίες των αντιπάλων της και έφτασε στην 11η νίκη της στο πρωτάθλημα.

Οι Engineers μπήκαν πολύ καλά στο παιχνίδι, πήραν νωρίς διψήφια διαφορά και στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου προηγήθηκαν με 17 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έστειλαν το προβάδισμά τους πάνω από τους 20 πόντους και έκλεισαν στο +24 το ημίχρονο.

Ίδια εικόνα και στο τρίτο δεκάλεπτο με τους Engineers να δέχονται μόλις 4 πόντους και να προηγούνται στο φινάλε με 33.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έριξαν στροφές και ο ΔΣΑ μείωσε λίγο τη διαφορά που έκλεισε στους 25 πόντους.

Πρώτος σκόρερ του ΔΣΑ ήταν ο Κώστας Γουργουλέτης με 13 πόντους.
Για τους Engineers πρώτος σκόρερ και Betsson MVP του αγώνα ήταν ο Αποστόλης Καταγής με 12 πόντους και ακολούθησε ο Νικήτας Παπαγαλάνης με 10.

Τι μας άρεσε. Οι Engineers έκαναν μία ακόμα πολύ καλή εμφάνιση και όταν είναι πλήρεις έχουν καλή απόδοση.

Τι δε μας άρεσε. Ο ΔΣΑ παρατάχτηκε με μόλις έξι παίκτες και δε μπόρεσε να ακολουθήσει το ρυθμό των αντιπάλων του.

ΔΣΑ (Στάθης Σταθόπουλος): Γουργουλέτης 13(3), Κυριλής 2, Παπαδημητρίου 2, Σαφαρίκας 8(1), Σταθάτος 5, Ψάρρης 8.

SAN AGRINIO ENGINEERS (Ντίνος Τασόπουλος): Γιολδάσης 2, Έξαρχος 3(1), Κάκος, Καταγής 12(2), Κολτσίδας 7, Μπουλούμπασης 5(1), Παπαγαλάνης 10, Παπαθανασίου 4, Πέτσας 3(1), Σμύρης 6, Τάγκας 5(1), Τασόπουλος 6.