20/10/2023
Τα Βουνά 16 10 11 5 - 42 -
Nobelistes 19 14 12 20 - 65 -

Εύκολη πρόκριση για τους Nobelistes απέναντι στα Βουνά

Παρά την αξιέπαινη προσπάθεια των 7 παικτών που είχαν στη διάθεσή τους τα Βουνά, τελικά οι Nobelistes πήραν τη νίκη με 42-65, ποντάροντας στην κούραση των αντιπάλων τους.

Στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να είναι συνεχώς κοντά στο σκορ. Με ένα "μίνι" ξέσπασμα στη δεύτερη περίοδο, οι Nobelistes πήγαν προηγούμενοι στο σκορ με 26-33.

Τα Βουνά, έχοντας σε καλή μέρα τους Τσούνα και Παπανικολάου προσπάθησαν να κρατηθούν στη διεκδίκηση του αγώνα, κάνοντας μια καλή τρίτη περίοδο. Το τελευταίο δεκάλεπτο παρ' όλα αυτά θα ήταν εκείνο που θα έκρινε τον αγώνα, καθώς με ένα επιμέρους 5-20, με τον Ιορδανίδη να είναι εξαιρετικός, οι Nobelistes κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο.