26/06/2024
Pharmakakia Team 6 15 13 15 - 49 -
San Agrinio Engineers 21 22 16 12 - 71 -

Εύκολη πρόκριση για τους Engineers

Τη δεύτερη νίκη τους σε ισάριθμους αγώνες στη φάση των ομίλων πέτυχαν οι San Agrinio Engineers επικρατώντας εύκολα με 71 - 49 της Pharmakakia Team και εξασφάλισαν την πρόκριση στην ημιτελική φάση του πρωταθλήματος. Οι Engineers δεν άφησαν περιθώρια στους αντιπάλους τους και έφτασαν χωρίς να αγχωθούν στη νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά από το ξεκίνημα, πήραν προβάδισμα, ξέφυγαν με 17 πόντους και βρέθηκαν μπροστά με +15 στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, έστειλαν τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους και προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 22.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν στους 16 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, όμως οι Engineers ξανάστειλαν το προβάδισμα τους πάνω από τους 20 πόντους, έφτασαν μέχρι το +26 και ήταν μπροστά με 25 στο 30ο λεπτό.

Στην αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στη μέγιστη διαφορά των 28 πόντων και στη συνέχεια έριξαν στροφές παίρνοντας τη νίκη με το τελικό +22.

Πρώτος σκόρερ και μοναδικός διψήφιος για τη Pharmakakia Team ήταν ο Νίκος Ακριτίδης με 16 πόντους.
Ο Ντίνος Τασόπουλος με 23 πόντους και 12 ριμπάουντ ήταν ο Betsson MVP του αγώνα και στο σκοράρισμα τον ακολούθησαν από τους Engineers ο Πάνος Πρέζας με 17 πόντους και ο Νικήτας Παπαγαλάνης με 12.

Τι μας άρεσε. Οι Engineers είχαν πολλούς παίκτες σε καλή μέρα και έφτασαν άνετα στη νίκη.

Τι δε μας άρεσε. Η Pharmakakia Team είχε πολλά κενά διαστήματα και δε μπόρεσε να μπει στο ρυθμό του αγώνα.

PHARMAKAKIA TEAM (Κώστας Σταμούλης): Αλιφέρης 8(2), Αναστασόπουλος 6, Βάτσιος 2, Κωτσής 2, Πανταζής 7, Πολυδωράκης 2, Ακριτίδης 16, Σωτηρόπουλος 6(2).

SAN AGRINIO ENGINEERS (Ντίνος Τασόπουλος): Γιαταγάνας 4, Έξαρχος 3(1), Κοτρώτσος 9(1), Παπαγαλάνης 12(1), Πρέζας 17(3), Ρούσης 3(1), Τασόπουλος Κ. 23(6).