03/12/2023
Roscovites 16 10 3 19 - 48 -
Run & Gun B.C 28 28 20 22 - 100 -

Εύκολη αποστολή για τους Run & Gun!

Σταθερά σε τροχιά playoff βρίσκονται οι Run & Gun, καθώς στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου της Development League κέρδισαν εύκολα τους Roscovites με 48-100 στο κλειστό του Αγίου Νικολάου!

Με τον Μποτώνη να ξεκινάει ορεξάτος το παιχνίδι και να σκοράρει 16 πόντους, παίρνοντας βοήθειες από τους Παπανικολάου (6π) και Τρίμμη (5π), οι Run & Gun πήραν από νωρίς διψήφια διαφορά 12 πόντων, 16-28. Ο Κανετάκης με 10 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, 4 είχε ο Κασσαμπιάν και ένα δίποντο ο Βήχος.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισε η παρέα του Μπέλλου και στη δεύτερη περίοδο, όταν με 8 πόντους του Κουρτέση, 5 του Νούκε, 4 του Τρίμμη και 4 του Μποτώνη, πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 30 πόντων, 26-56! Ο Κανετάκης και ο Καραμπουρούνης με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα, έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση για τους Roscovites στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Μποτώνης ήταν ασταμάτητος και με ακόμη 14 δικούς του πόντους, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +49, 29-78! Το μοναδικό καλάθι εντός πεδιάς των γηπεδούχων σε εκείνο το σημείο πέτυχε ο Καραμπουρούνης. Σκορ τρίτης περιόδου 29-78!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τους Run & Gun να επικρατούν με 48-100, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Τρίμμη, Μποτώνη, Βελετζέλου, Νούκε και Ντούφα. Για τους Roscovites στα τελευταία λεπτά του αγώνα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Βήχος, Καραμπουρούνης, Κανετάκης και Λιώλης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 3/12 βολές, 18/48 δίποντα και 3/12 τρίποντα. Πήραν 30 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 11/22 βολές, 34/58 δίποντα και 7/18 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 4 τάπες.

Πολυτιμότερος για τους Roscovites ο Βήχος με 12 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές, 4/11 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 3 λάθη. Betsson MVP για τους Run & Gun ο Μποτώνης με 44 πόντους, έχοντας 6/12 βολές, 19/26 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα.

Roscovites (Βήχος): Κανετάκης 15 (2), Βήχος 12 (1), Ζκερής, Γκούμας 2, Καραμπουρούνης 12, Λιώλης 3, Κασσαμπιάν 4

Run & Gun (Μπέλλος): Καστρινός, Μποτώνης 44, Βελετζέλος 3 (1), Θεοδωρόπουλος, Καλλιάρας 2, Κουρτέσης 13, Νούκε 8 (2), Ντούφας 5 (1), Παντελάκης 2, Παπανικολάου 8 (2), Τρίμμης 15 (1)

Τι μας άρεσε: Το τελευταίο λεπτό του αγώνα, όπου έγινε μάχη για τους 100 πόντους!