19/01/2024
Vatos Krokos 12 15 11 12 - 50 -
Limoges 22 14 15 12 - 63 -

Εύκολη νίκη για την Limoges!

H Limoges επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί και επικράτησε σχετικά εύκολα των Vatos Krokos με σκορ 50-63.

Με πολλές ελλείψεις κατέβηκαν στην αναμέτρηση και οι δύο ομάδες, με τους γηπεδούχους να έχουν μόλις μία πεντάδα και τους φιλοξενούμενους έξι διαθέσιμους παίκτες. Η Limoges βρήκε ρυθμό στην επίθεση από νωρίς και προηγήθηκε 4-16, με τους Παπαδόπουλο και Δαβιλά πρωταγωνιστές στο σκοράρισμα. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 12-22.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Vatos Krokos ισορρόπησαν το παιχνίδι και με σερί 8-0 μείωσαν σε 23-24, όμως η κούραση άρχισε να κάνει την εμφάνιση της. Η Limoges απάντησε άμεσα και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με σκορ 27-36.

Τίποτα δεν άλλαξε και στο τρίτο δεκάλεπτο με τους φιλοξενούμενους να ελέγχουν απόλυτα το ματς. Η Limoges με γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας και όμορφες συνεργασίες αύξανε συνέχεια τη διαφορά. Μάλιστα με ένα σερί 11-0 προηγήθηκε 32-49 και κλείδωσε την νίκη. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ σκορ 38-51.

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε ουσιαστικά διαδικαστικό χαρακτήρα καθώς οι Vatos Krokos είχαν μείνει από ανάσες και δεν μπορούσαν να απειλήσουν την Limoges και να κάνουν μια μεγάλη ανατροπή. Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με σκορ 50-63.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Τριαντογιάννης με 15 πόντους, 15 ριμπάουντ, 4 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Βιντζηλαίος με 15 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 17/43 δίποντα, 3/24 τρίποντα, 7/8 βολές, 35 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 6 κλεψίματα, 0 κοψίματα, 9 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 23/48 δίποντα, 3/16 τρίποντα, 8/10 βολές,  44 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 12 λάθη.

Vatos Krokos (Αμαργιανός): Αμαργιανός 6, Βιντζηλαίος 15, Καλλίτσας 13, Παπαναστασίου 6, Χριστόπουλος 11.

Limoges (Τριαντογιάννης): Αντωνόπουλος 4, Δαβιλάς 14, Παπαδόπουλος 17, Μπραντίτσας 4, Παυλίδης 9, Τριαντογιάννης 15.

Τι μας άρεσε: Η γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας της Limoges.