06/06/2024
Falcons BC ATH 21 6 22 16 - 65 -
War Gamers 32 24 25 20 - 101 -

Εύκολη νίκη η πεντάδα των War Gamers!

Παρότι κατέβηκαν με μόλις πέντε παίκτες, οι War Gamers πήραν μια εύκολη νίκη απέναντι στους Falcons.

Ελεύθερο μπάσκετ από τις δύο ομάδες στο ξεκίνημα, με τις επιθέσεις να ξεχωρίζουν. Ο Αλέξανδρος Στρατόπουλος με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στους Falcons (10-7). Με σερί 10-0 απάντησαν οι War Gamers και προηγήθηκαν 10-17. Το πρώτο δεκάλεπτο πήγε σε πολύ ψηλό σκορ, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με διψήφια διαφορά (21-32).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι War Gamers, παρότι κατέβηκαν με μια πεντάδα, ήταν καταιγιστικοί και καθάρισαν το ματς από νωρίς. Καπέτσης και Αβραμίδης ήταν ασταμάτητοι για την ομάδα του Σκλαβενίτη που έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 27-56.

Στην επανάληψη η μεγάλη διαφορά που είχαν χτίσει οι War Gamers, τους έδωσε το δικαίωμα να χαλαρώσουν. Οι Falcons βρήκαν ρυθμό στην επίθεση, αλλά δεν μπορούσαν να πλησιάσουν στο σκορ. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 49-81.

Διαδικαστικό χαρακτήρα είχε το τελευταίο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να έχουν χαλαρώσει και να περιμένουν την λήξη της αναμέτρησης. Οι War Gamers πήραν μια εύκολη νίκη με σκορ 65-101 και δείχνουν να βρίσκονται σε πολύ καλή κατάσταση ενόψει πλέι οφ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ηλίας Καπέτσης με 28 πόντους, 23 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γεράσιμος Φίλιος με 22 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ.

Falcons (Στρατόπουλος): Βέργος 4, Γεωργιόπουλος 2, Μαρκόπουλος 24, Φίλιος 22, Στρατόπουλος Αλ. 12, Στρατόπουλος Γ.

War Gamers (Σκλαβενίτης): Καπέτσης 28, Αβραμίδης 35, Αντιπάτης 14, Αντωνάρας 16, Λουφόπουλος 8