13/05/2023
Komic n Tragic 21 17 24 14 - 76 -
Ellinoroston Celtics 15 10 9 13 - 47 -

Έυκολο έργο για τους Summer Tragics!

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησαν το βράδυ του Σαββάτου 13 Μαΐου στο Athens Sports Hall , οι Summer Tragics καθώς σε ένα παιχνίδι που είχαν τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα έχοντας μεγάλη ευστοχία από μακριά, δεν δυσκολεύτηκαν να επικρατήσουν εύκολα 76 – 47 απέναντι στους Ellinoroston Celtics, πετυχαίνοντας την δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους.

Με το πόδι κολλημένο στο γκάζι μπήκαν οι νεοσύστατοι Summer Tragics στο παιχνίδι και με τρίποντες βόμβες από Σπυράτο – Λίγγρη και καλάθια από Τσιόγκα - Παπαντώνη, προηγήθηκαν με 10 – 0. Στη συνέχεια οι Σέλτικς έβγαλαν αντίδραση με τον Φυλακτό να πυροβολεί κατά ριπάς από την περιφέρεια με τρία τρίποντα και τον Μαλτέζο να δίνει λύσεις στο ζωγραφιστό με 4, όμως οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να σκοράρουν από τα 6.75 με δύο ακόμα του Σπυράτου και ένα του Ντρε, διατηρώντας το προβάδισμα με 21 – 15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Πράσινοι συνέχιζαν να μην βρίσκουν εύκολα λύσεις στην επίθεση, με τον Κοσκίνα να ξεχωρίζει με 5, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι με τον Σπυράτο να δείχνει ασταμάτητος με 7 πόντους ακόμα και τον Λίγγρη ακολουθεί από κοντά με 6, να στείλουν την διαφορά στο + 13 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι ήταν ξανά καταιγιστικοί και με το δίδυμο Λίγγρη – Τσιόγκα να οδηγούν την κούρσα με 8 και 6 πόντους αντίστοιχα, τον Ακτύπη να κερδίζει μάχες μέσα στο ζωγραφιστό και τους Σπυράτο– Ντρε να σκοράρουν ξανά από την περιφέρεια, έστειλαν την διαφορά στο + 28. Στην αντίπερα όχθη, Μαλτέζος,Αλεξίου, Γουρνέλος και Κοσκίνας πέτυχαν από ένα καλάθι στην φτωχή συγκομιδή των Celtics που δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν.

Έριξαν τους ρυθμούς τους στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες, με το παιχνίδι να είναι πλέον ισορροπημένο και τους Tragics να φτάνουν στο τελικό 76 – 47. Τσιώγκας και Ντρες κουβάλησαν την επίθεση για τους γηπεδούχους με 5 πόντους έκαστος, ενώ για τους Πράσινους πάλευε απελπιστικά μόνος του ο Κοσκίνας, σκοράροντας 11 από τους 13 πόντους της ομάδας του.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Αλεξάνδρος Λίγγρης με 19 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Κοσκίνας με 18 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Οι Tragics είχαν 22 / 55 δίποντα, 10 / 21 τρίποντα, 2 / 6 βολές, κατέβασαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 22 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 4 λάθη.

Οι Celtics είχαν 11 / 31 δίποντα, 7 / 27 τρίποντα, 4 / 9 βολές, κατέβασαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη.

Summer Tragics(Ντρες): Ακτύπης 3(7ρ.), Λίγγρης 19(13ρ.), Ντρες 11(9ρ.), Παπαντώνης 6(9ρ.), Σπυράτος 19, Τσιώγκας 12, Βλάχος 6.

Ellinoroston Celtics (Κοσκίνας): Αλεξίου 4(8ρ.), Γουρνέλος 5(7ρ.), Κοσκίνας 18, Μαλτέζος 8, Νάστος, Παπαϊάκος 2, Τσίλης 1, Φυλακτός 9.

Τι μας άρεσε: Σχεδόν 50% η ευστοχία των νικητών από τα 6.75!