24/02/2020
Baca Juniors BC 4 8 11 10 - 33 -
L' Ovelha Negra 16 10 14 12 - 51 -

Εύκολο έργο η L” Ovelha Negra!

Το Σάββατο το απόγευμα, 22 Φεβρουαρίου, στο κλειστό γήπεδο του Seven, η L” Ovelha Negra πήρε από το πρώτο δεκάλεπτο τα ηνία του αγώνα και επικράτησε εύκολα με 33 – 52 της Baca Juniors.
Πολύ καλό ξεκίνημα στον αγώνα έκανε η L” Ovelha και με 5 πόντους του Γρηγορόπουλου και 4 του Γράψα προηγήθηκε με 4 – 9 της Baca που σκόραρε με Αρβανίτη και Κασφίκη. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν σερί 0 – 7 με Γράψα, Χρυσανθόπουλο και Γρηγορόπουλο κλείνοντας την περίοδο με το υπέρ τους 4 – 16.
Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με δυο νέα καλάθια του καυτού Γρηγορόπουλου για την L” Ovelha, την ώρα που η Baca με Κοττέα, Αρβανίτη, Λαζαράκη και Γεωργόπουλο να πετυχαίνουν από ένα καλάθι μείωσε σε 12 – 20. Τα τελευταία 2 λεπτά του πρώτου ημχρόνου κύλησαν με τον Χρυσανθόπουλο να παίρνει φωτιά και με 6 συνεχόμενους πόντους για τους φιλοξενούμενους να διαμορφώνει το 12 – 26.
Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να μπουν στο ματς με καλάθια από Αρβανίτη και Γεωργόπουλο, όμως η L” Ovelha με 4 πόντους του Γρηγορόπουλου και δίποντο του Χρυσανθόπουλου έγραψε το 16 – 33. Το ίδιο έργο βλέπαμε και στη συνέχεια του δεκαλέπτου με τους γηπεδούχους να βρίσκουν 7 πόντους με Δημητρούλια, Κασφίκη και Δασκαλόπουλο , ενώ στην αντίπερα όχθη νέοι 4 πόντοι του Γρηγορόπουλου και τρίποντο από τον Σηφακάκη έκαναν το σκορ 23 – 40.
Μπαίνοντας στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο Χρυσανθόπουλος και Λυμέρης(4) έβαλαν έξι γρήγορους πόντους για την L” Ovelha , αλλά στη συνέχεια η Baca με Δασκαλόπουλο , Γεωργόπουλο, Αρβανίτη και Κοττέα να σκοράρουν μείωσε σε 31 – 46. Στα τελευταία 3 λεπτά του αγώνα δεν άλλαξε κάτι δραματικά. Ένα καλάθι για τους γηπεδούχους πέτυχε ο Δασκαλόπουλος ενώ για τους φιλοξενούμενους Λυμέρης, Σηφακάκης και Χρυσανθόπουλος διαμόρφωσαν το τελικό 33 – 52.
Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Γιώργος Γρηγορόπουλος με 19 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 4 κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Πάρις Δασκαλόπουλος με 6 πόντους, 8 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.
Συνολικά η Baca είχε 15/47 δίποντα, 0/15 τρίποντα, 3/4 βολές, κατέβασε 37 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 13 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 21 λάθη.
Η L” Ovelha είχε 20/46 δίποντα, 3/20 τρίποντα, 2/5 βολές, κατέβασε 45 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ, έκλεψε 15 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 17 λάθη.
Baca Juniors (Κασφίκης): Κασφίκης 4, Αρβανίτης 8(3κλ.), Κοττέας 4, Κατσιάδας, Δασκαλόπουλος 6(8ρ.), Λαζαράκης 2, Σιαχάμης, Γεωργόπουλος 6 (9ρ.), Δημητρούλιας 3.
L”Ovelha Negra (Γρηγορόπουλος): Γράψας 3, Λυμέρης 6(7ρ.), Βλάχος 4 (10ρ.), Χρυσανθόπουλός 15 (6ρ.), Σηφακάκης 4 (9ρ.), Γρηγορόπουλος 19 (9ρ.).
Τι μας άρεσε: Ο γρήγορος ρυθμός του παιχνιδιού!