29/10/2023
Rookie Balboa 10 - 5 7 - 22 -
Phoenix BC 14 18 16 17 - 65 -

Εύκολο πέρασμα των Phoenix BC!

Το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα ξεκίνησε με αρκετή ένταση και αναμφίβολα ήταν ένας αγώνας που έκρυβε πολλές υποσχέσεις. Το σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ήταν 10-14 υπέρ των Phoenix BC. Οι Κουκάκης και Κουλουζάκης προσπάθησαν να οδηγήσουν την ομάδα τους προς τη νίκη, αλλά οι αντίπαλοί τους ήταν αξιόλογοι και αποτελεσματικοί.

Το δεύτερο δεκάλεπτο, ωστόσο, ήταν μια εκπληκτική ανατροπή. Οι Phoenix BC ανακάλυψαν τον ρυθμό τους και άρχισαν να σκοράρουν με ασύλληπτη ευκολία. Το σκορ στο τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου ήταν 10-32 υπέρ των Phoenix BC. Οι Τσαπάρας, Συμεωνίδης και Μπασακύρος έδειξαν τις δυνατότητές τους και προκάλεσαν έκπληξη με την επιδόσει τους.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν αναμφισβήτητα δύσκολο για τους Rookie Balboa. Το σκορ αντικατοπτρίζει την ανωτερότητα των Phoenix BC, με το 15-48 να αναδεικνύει το χάσμα μεταξύ των δύο ομάδων.

Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε ως αποτέλεσμα μια ολοκληρωτική νίκη για τους Phoenix BC, με το τελικό σκορ να είναι 22-65. Παρόλο που οι Rookie Balboa προσπάθησαν να αντιμετωπίσουν την ανωτερότητα των αντιπάλων τους, οι Phoenix BC δεν άφησαν καμία αμφιβολία για την επικράτησή τους.

MVP του αγώνα είναι ο Πέτρος Τσαπάρας ο οποίος πέτυχε Double Double με 15 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Άξιος αναφοράς για τους Rookie Balboa είναι ο Γιάννης Κουκάκης ο οποίος πέτυχε 8 πόντους και μάζεψε 13 ριμπάουντ.

Rookie Balboa: Χρυσοβιτσάνος 2 , Ζωγράφος 2 , Ξανθής , Κουκάκης 8 , Καρατζάς , Κουλουζάκης 6 , Μπακρατσάς 4

Phoenix BC: Δημητρίου 4 , Τσαπάρας 15 (2) , Παπαβασιλείου 5 , Πολυνόπουλος 3 , Συμεωνίδης Γ. 6 , Συμεωνίδης Ι. 12 (4) , Μπασακύρος 14 (3) , Γαλάνης 4 , Τζαφέρης 2