09/02/2023
ReTirees 5 15 20 14 - 54 -
Deportivo Faliro 16 14 21 16 - 67 -

Εύκολα στους "8" η Deportivo!

Στις 8 καλύτερες ομάδες του Basketaki Cup βρίσκεται η Deportivo Faliro Mera, καθώς για την φάση των "16" κέρδισε σχετικά εύκολα τους 6 ReTirees με 54-67 και θα βρει στον δρόμο της τους πρωταθλητές West Kings!

Πολύ δυνατό ξεκίνημα πραγματοποίησε η Deportivo Faliro Mera στο παιχνίδι, καθώς με 5 πόντους του Κομνηνού, 4 του Γαρμπή και τρίποντο του Φελλά, έχτισε από νωρίς διψήφια διαφορά 11 πόντων, 5-16. Ο Σκοπελίτης με 3 πόντους και ο Πλεξουσάκης με 2 βρήκαν στόχο για τους γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Πιο ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, με τους Ισπανούς να έχουν τον έλεγχο και με 5 πόντους του Κακαλέτρη και τριποντάκι του Μαρινάκη, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 10 πόντων, 20-30. Τους ReTirees κράτησε όρθιους σε εκείνο το σημείο ο Λουκόπουλος, πετυχαίνοντας τους 7 από τους 15 πόντους της ομάδας του.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με δύο νέα τρίποντα του Κομνηνού, 4 ποντοθς του Γαρμπή και βοήθειες των Ναυπλιώτη και Φελλά, η παρέα του Μαρινάκη βρέθηκε μέχρι και στο +15, 28-43, κλείνοντας εν τέλει το τρίτο δεκάλεπτο στο +11, 40-51. Ο Σκοπελίτης με 6 πόντους και ο Πλεξουσάκης με 5 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση της ομάδας του Κουσούλη στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ 4 είχε ο Κωστούλας και ένα τριποντάκι ο Στόλης. Σκορ τρίτης περιόδου 40-51!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Deportivo Faliro Mera δεν απειλήθηκε στιγμή από τον αντίπαλο και με δράστες στην επίθεση τους Κακαλέτρη, Μαρούσο, Παπαθανασίου και Γαρμπή, έφτασε εύκολα στην πρόκριση με 54-67. Για τους "Συνταξιούχους" στα τελευταία λεπτά της συνάντησης τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Σκοπελίτης, Κωστούλας, Λουκόπουλος και Πλεξουσάκης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 8/13 βολές, 17/44 δίποντα και 4/17 τρίποντα. Πήραν 35 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 11/16 βολές, 19/44 δίποντα και 6/23 τρίποντα. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των ReTirees ο Πλεξουσάκης με 14 πόντους (double-double), έχοντας 5/6 βολές, 3/9 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 2 λάθη. Betsson mvp της Deportivo Faliro Mera o Μαρούσος με 12 πόντους, έχοντας 2/2 βολές και 5/8 δίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

ReTirees (Κουσούλης): Κωστούλας 7, Λουκόπουλος 12 (2), Πλεξουσάκης 14 (1), Σκοπελίτης 14, Στόλης 5 (1), Μαθιουδάκης 2

Deportivo Faliro Mera (Μαρινάκης): Γαρμπής 10, Κομνηνός 11 (3), Κακαλέτρης 13, Μαρινάκης 3 (1), Μαρούσος 12, Ναυπλιώτης 7 (1), Παπαθανασίου 3, Παύλου, Φελλάς 6 (1), Τόλιας 2

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό ξεκίνημα της Deportivo, που της έδωσε σαφές προβάδισμα για τη νίκη!