06/12/2023
ReTirees 11 16 11 15 - 53 -
Paliagoura 25 19 14 19 - 76 -

Εύκολο βράδυ για τα Paliagoura!

Άνετη νίκη για τα Paliagoura ενάντια στους ReTirees με 53-76, με τους φιλοξενούμενους να συνεχίζουν την εκπληκτική τους πορεία στο πρωτάθλημα.

Από την αρχή έδειξαν οι φιλοξενούμενοι ότι βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση και με τους Βαγιανίδη (10π) και Σταφυλά (8π) έβαλαν γερές βάσεις για την νίκη από την πρώτη περίοδο. Σκορ πρώτου δεκαλέπτου στο 11-25.

Καλύτεροι στο δεύτερο δεκάλεπτο εμφανίστηκαν οι γηπεδούχοι με τον εξαιρετικό Πλεξουσάκη να βοηθάει επιθετικά και να μειώνει στο σκορ για την ομάδα του. Οι φιλοξενούμενοι όμως ανέβασαν ρυθμούς κατευθείαν και με τον Κασκάνη να δημιουργεί εξαιρετικά πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια με 27-44.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες μπήκαν με χαμηλό τέμπο στο παρκέ και ήταν ιδιαίτερα άστοχες στα περιφερειακά σουτ.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι έκαναν την προσπάθεια τους να επιστρέψουν στο παιχνίδι με τον Τσιλάβη, όμως τα Paliagoura δεν αγχώθηκαν ούτε στιγμή και έχοντας σε εκπληκτική μέρα τους Αβανίδη και Κασκάνη, πήραν σπουδαία νίκη με 53-76.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Αβανίδης με 29 πόντους, 11 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Πλεξουσάκης με 18 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι είχαν 5/7 βολές, 21/46 δίποντα και 2/21 τρίποντα, μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκαναν 4 κλεψίματα και 11 λάθη. Από την άλλη οι νικητές είχαν 3/5 βολές, 20/41 δίποντα και 11/27 τρίποντα, μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκαναν 11 κλεψίματα και 6 λάθη.

ReTirees (Κουσούλης): Γιαμαίος 6, Παντελής 5, Πλεξουσάκης 18, Σαρρής 10 (2), Τζάνος 4, Τσιλάβης 10

Paliagoura (Αβανίδης): Αβανίδης 27 (7), Κασκάνης 9, Κωστάκης 8 (2), Ρουμελιώτης 3, Σαραντόπουλος 5, Σταφυλάς 12 (2), Τομαράς 10

Τι μας άρεσε: Το γρήγορο μπάσκετ των φιλοξενούμενων!