05/12/2022
Agrinio Cava Beers 14 21 18 20 - 71 -
ΔΣΑ 6 19 9 7 - 41 -

Εύκολο βράδυ για τους Pharmacy και 5 – 0

Οι ελλείψεις του ΔΣΑ στις θέσεις των ψηλών και η πληθωρική παρουσία του Τάσου Βασιλείου έφεραν μια εύκολη νίκη στους Dr Pharmacy εναντίων του ΔΣΑ.

Από νωρίς στο πρώτο δεκάλεπτο οι Pharmacy με Βασιλείου και Καλλιακμάνη κάτω από το καλάθι κατάφεραν να επιβάλλουν το ρυθμό τους και να πάρουν τον έλεγχο του παιχνιδιού. Μερικές εξάρσεις του Γκρίζη και του Μπέλλα στην επίθεση κράτησαν το σκορ στο 14 – 6.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η συνεχόμενη άμυνα ζώνης του ΔΣΑ έδωσε πολλά εύστοχά μακρινά σουτ στους Pharmacy όμως ο ΔΣΑ κρατούσε τη διαφορά γύρω από τους 10 πόντους.

Ο Βασιλείου και οι περιφερειακοί των Pharmacy τιμωρούσαν κάθε λάθος στην επίθεση του ΔΣΑ εκτοξεύοντας εύκολα τη διαφορά με πολλούς αιφνιδιασμούς και εύκολα καλάθια στο 53 – 34.

Η τριάδα των Μπέλλα, Ρόμπολα και Γκρίζη προσπαθούσε με ατομικές ενέργειες να μειώσει τη διαφορά, οι γηπεδούχοι όμως απαντούσαν άμεσα και έτσι η διαφορά έφτασε στους 30 και συγκεκριμένα στο 71-41.

Ο Τάσος Βασιλείου δεν είχε αντίπαλο κάτω από τα καλάθια και δίκαια αναδείχθηκε σε Bettson Mvp με 27 πόντους και 11 ριμπάουντ.

DR. PHARMACY (Θανάσης Ζαμπάρας): Αραχωβίτης 6, Διαμάντης 5(1), Ρέντζιος 9(3), Χαϊδής 7, Καλλιακμάνης 13, Βασιλείου 27, Τριμπόνης 4, Φραγγελάκης.

ΔΣΑ (Στάθης Σταθόπουλος): Ρόμπολας 12 (2), Μπέλλας 14(1), Σαφαρίκας 1,Γκρίζης 11 Γουργουλέτης, Γρομητσάρης, Κυριλής.

Τι μας άρεσε. Οι Dr Pharmacy έδειξαν να ξέρουν τι θέλουν και πως να το πάρουν στο παιχνίδι τους.

Τι δε μας άρεσε. Ο ΔΣΑ παρουσιάστηκε χωρίς ψηλό στα μέτρα των αντιπάλων και έκανε εύκολο το έργο των αντιπάλων