09/02/2024
40φεύγα... 6 11 13 6 - 36 -
Trailers 20 27 14 21 - 82 -

Εύκολο βραδάκι για τους Trailers!

Ένα εύκολο βράδυ είχαν οι Trailers που δεν βρήκαν καμία αντίσταση από τους 40φεύγα, των οποίων επικράτησαν άνετα με 36-82. Από νωρίς στο ματς οι φιλοξενούμενοι πήραν απόσταση και μετέτρεψαν τη συνέχεια του παιχνιδιού σε μία τυπική διαδικασία. Αυτή ήταν 10η νίκη των Trailers (10-10), ενώ οι 40φεύγα γνώρισαν την 17η ήττα τους στη σεζόν (4-17).

Στα του παιχνιδιού, ο Παπαδόπουλος έκανε καλό ξεκίνημα για τους φιλοξενούμενους οι οποίοι βρέθηκαν στο 4-10. Αμυντικά οι Trailers στάθηκαν πολύ καλά και εκμεταλλεύτηκαν  τα λάθη που έγιναν από την αντίπαλη ομάδα, για να κάνουν παιχνίδι στο ανοιχτό γήπεδο και να φτάσουν στο 6-20, με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο.

Ο Νίκος Σταυριανάκης ήρθε από τον πάγκο και έκανε κατευθείαν αισθητή τη παρουσία του, δίνοντας σκορ από το τρίποντο για το 7-26. Ο Γιώργος Σταυριανάκης επίσης πήρε προσπάθειες τις οποίες μετέτρεψε σε πόντους και το σκορ ξέφυγε στο 12-37. Από τη πλευρά των 40φεύγα οι Κωφός, Σαρακατσιάνος και Στέφας προσπάθησαν να βελτιώσουν κάπως την επιθετική λειτουργία και το τέλος της δεύτερης περιόδου βρήκε το σκορ στο 17-47.

Οι Trailers δεν έριξαν ρυθμό και παρουσιάστηκαν το ίδιο ορεξάτοι στο δεύτερο ημίχρονο. Οι 40φεύγα έκαναν το πιο ανταγωνιστικό τους δεκάλεπτο στο ματς, αλλά η διαφορά ήταν τέτοια που δεν τους επέτρεπε να πετύχουν κάτι ουσιαστικό. Ο Παπαδόπουλος εξακολουθούσε να είναι από τους πιο δραστήριους παίκτες, ενώ ο Νίκος Σταυριανάκης ήταν σταθερά αποτελεσματικός και το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε στο 30-61.

Στα τελευταία δέκα λεπτά απέμενε απλώς να δούμε ποια θα είναι η τελική διαφορά. Το «κοντέρ» τελικά έγραψε +46(36-82) για τους Trailers, οι οποίοι έφυγαν από τον «Σπάρτακο» με το ροζ φύλλο αγώνα.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νικόλαος Σταυριανάκης με 20 πόντους, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 ριμπάουντ και 1 μπλοκ. Από τους ξεχώρισε ο με πόντους,  ριμπάουντ,  ασίστ και κλέψιμο.

Οι 40φεύγα μέτρησαν 13/39 δίποντα, 1/16 τρίποντα, 7/12 βολές, 27 ριμπάουντ, αλλά και 10 ασίστ, 10 κλεψίματα, 16 λάθη και 1 μπλοκ. Οι Trailers είχαν 28/55 δίποντα, 7/18 τρίποντα, 5/8 βολές, 39 ριμπάουντ, 23 ασίστ, όπως και 11 κλέψιματα, 10 λάθη και 6 μπλοκ.

40φεύγα (Κωφός): Κωφός 13(6ρ.), Μπούταλης 2(3ρ.), Σαπαλίδης, Σαρακατσιάνος 13(8ρ.), Στέφας 4(5ρ.), Τσακίρης 4(3ρ.)

Trailers (Γεωργούντζος): Αντωνίου, Βέρρας 13(8ρ.), Βλάχος 7(4ρ.), Ζαχαριουδάκης 8(1ρ.), Παπαδόπουλος 20(10ρ.), Πυριόχος 2(2ρ.), Σταυριανάκης Γ. 6(3ρ.), Σταυριανάκης Ν. 20(5ρ.), Τσιλίδης 6(1ρ.)

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια που έβγαλαν οι Trailers.