14/10/2023
Drunk Kings 16 19 17 16 - 70 -
Orlando Tragics 13 8 17 12 - 50 -

Έβαλαν έκτη οι Drunk Kings!

Με όπλο την άμυνα και το transition, οι Drunk Kings πήραν την δεύτερη τους νίκη στον τέταρτο όμιλο της Development, επικρατώντας με 70-50 στο κλειστό γυμναστήριο του ΣΕΦ. Πάμε αναλυτικότερα να δούμε τι συνέβη σε αυτή την αναμέτρηση.

Ζεστές μπήκαν και οι δύο ομάδες από τα 6,75 στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Ιωάννου από τη μία και τον Κωνσταντίνου από την άλλη να ξεκινούν με ένα στα ένα, στο πρώτο λεπτό του παιχνιδιού! Ο Σπυράτος με δύο τρίποντα βρήκε στόχο τους Tragics, ενώ στην αντίπερα όχθη, ο Καζής (4π.) τραβούσε το κουπί στην επίθεση για τους Βασιλιάδες, οι οποίοι με δύο πόντους του Στεργιόπουλου, βρέθηκαν να προηγούνται στο σκορ με 16-13 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο είχε φαρδιά-πλατιά την υπογραφή των Drunk Kings. Oι γηπεδούχοι πίεσαν, έκλεψαν μπάλες και έτρεξαν ένα 13-0 σερί στα πρώτα τρία λεπτά! Ο Μαρούδας με 11 ήταν ο πολυτιμότερος παίχτης των Βασιλιάδων στη δεύτερη περίοδο, έχοντας βέβαια σαν αντίπαλο δέος τον Κωνσταντίνου, ο οποίος βάζοντας 8 πόντους, οδηγούσε σχεδόν μόνος του την ομάδα του. Οι δύο ομάδες κατευθύνθηκαν προς τα αποδυτήρια, με το σκορ στον φωτεινό πίνακα του ΣΕΦ στο τέλος του ημιχρόνου να γράφει 37-21.

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, με τους Κings να εξακολουθούν να πιέζουν ψηλά και να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, με σκόρερ τον Καζή (6π.) και τον Τσαλαφούτα (7π.). Για τους Tragics, ο Ακτύπης (9π.) έδωσε το έναυσμα στους Σπυράτο και Κωνσταντίνου (3π. έκαστος), οι οποίοι σκόραραν με τη σειρά τους από την περιφέρεια και διαμόρφωσαν το 54-38, με το οποίο και έληξε το τρίτο δεκάλεπτο.

Ο Σπυράτος με δύο τρίποντα ήταν το τελευταίο χαρτί των φιλοξενούμενων, οι οποίοι τελικά πληγώθηκαν από τις απουσίες τους και ξέμειναν από δυνάμεις. Οι Kings, με 6 πόντους του Κάζη και του Μαρούδα έκαναν τα απολύτως απαραίτητα στη τελευταία περίοδο και πήραν το δεύτερο ροζ φύλλο για φέτος με 70-50.

Betsson MVP για τους Drunk Kings αναδείχτηκε ο Θανάσης Καζής με 23 πόντους, 14 ριμπαουντ, 3 ασίστ και 5 κλεψίματα, ενώ από τους Orlando Tragics ξεχώρισε ο Γιώργος Σπυράτος με 15 πόντους (5) και 5 ριμπάουντ.

Drunk Kings (Μαρούδας): Τσαλαφούτας 6, Στεργιόπουλος 10, Μαρουδας 20 (20 ριμπ.), Ιωάννου 4, Καζής 23, Αλεβίζος 2 (13 ριμπ.), Σιαμέτης 5.

Orlando Tragics (Κριαλάκος): Κωνσταντίνου 14, Σπυράτος 15, Κριαλάκος 2, Παπαντώνης 2, Ακτύπης 13 (11 ριμπ.), Ποθητός 4.

Τι μας άρεσε: To γρήγορο τέμπο των Drunk Kings!