14/12/2023
Milwaukee Sucks 4 12 9 19 - 44 -
Miami Heets 23 9 16 11 - 59 -

"Έβγαλαν" ενέργεια και πήραν το ματς!

Έπειτα από ένα παιχνίδι στο οποίο οι φιλοξενούμενοι πίεσαν από την αρχή μέχρι το τέλος, κέρδισαν τους Milwaukee Sucks και πήραν την πρόκριση στους 16 του κυπέλλου με τελικό σκορ 44-59.

Αυτό που έκαναν οι Heets ήταν το απλό και το... αναμενόμενο! Πίεσαν τους γηπεδούχους, βρήκαν που "πονάνε" και με κινητήριο μοχλό στην επίθεση τους τους Μαρινάκη και Γάτσιο προηγήθηκαν με 4-23 για πρώτο δεκάλεπτο, με τους Sucks να αδυνατούν να σκοράρουν με ευκολία. Η καλή παρουσία του Κοσμίδη και του παγούνη στη συνέχεια καθώς και η ποιότητά τους έδωσε επιθετικές... ανάσες στους Sucks, οι οποίοι έπαιξαν ακόμα πιο πολύ κοντά στο καλάθι, αλλά πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία καθώς και το γεγονός ότι οι Heets μπροστά μπορεί να κόλλησαν στην δεύτερη περίοδο, αλλά είχαν μαξιλαράκι ασφαλείας, κλείνοντας το ημίχρονο στο 16-32 μπροστά.

Οι παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο για τους Miami Heets ήταν σα να... έπαιζαν απο την αρχή! Δευτεραίος, Ριζόγλου και Πιτούλης συνέβαλαν ώστε το προβάδισμα να ανέβει ακόμα παραπάνω, με τον Διαμάντη από την άλλη να βρίσκει το χέρι του και να κρατά τα... προσχήματα, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 25-48. Οι Sucks παρά τη μεγάλη διαφορά ήταν εκεί μέχρι τέλους, αν και συνέχισε να μη τους βγαίνει το παιχνίδι, με τον Σωτηρέλλο και την παρέα του να ολοκληρώνουν τον θρίαμβο, κερδίζοντας με 44-59, παίρνοντας την πρόκριση στους 16 του κυπέλλου!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Σωτηρέλλος με 14 πόντους, 11 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 λάθη. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Γιώργος Παγούνης με 3 πόντους, 15 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 9/39 δίποντα, 7/28 τρίποντα, 5/12 βολές, 45 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 6κλεψίματα, 7 κοψίματα, 11 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/40 δίποντα, 10/31 τρίποντα, 7/15 βολές, 53ριμπάουντ, 16 ασίστ, 9 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 7 λάθη.

Milwaukee Sucks (Παγούνης): Κοσμίδης 15, Μπεκρής 6, Φωτόπουλος 3, Διαμάντης 6, Μαυροειδής 5 Παγούνης 3, Γάτσιος.

Miami Heets (Δρίτσας): Ριζόγλου 11, Μαρινάκης 7, Σωτηρέλλος 14, Δρίτσας 12, Ταγματάρχης, Πιτούλης, Δευτεραίος 6, Βαντής 3, Κούρκουλος 2, Αναστασίου 4.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο μπάσκετ των Heets!