05/05/2023
Αμφιδέξιοι 14 15 16 15 - 60 -
Milwaukee Sucks 19 10 9 20 - 58 -

Έβαλαν τα καλοκαιρινά τους οι Αμφιδέξιοι!

Νικηφόρα πρεμιέρα για τους Αμφιδέξιους στον πρώτο όμιλο της Summer Master League, καθώς αν και έπαιξαν με την φωτιά, κέρδισαν τους Milwaukee Sucks με 60-58 στο κλειστό του Κάρβουνου!

Οι Milwaukee Sucks ήταν αυτοί που ξεκίνησαν πιο δυνατά το παιχνίδι και με 6 πόντους του Μαυροειδή, 5 του Μασούρα, 4 του Καζά και 4 του Φωτόπουλου, προηγήθηκαν με 11-19. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 14-19, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Γεωργόπουλος από την περιφέρεια, ενώ νωρίτερα δύο τρίποντα έβαλε ο Στουρνάρας και 5 πόντους ο Ρίζος.

Στην δεύτερη περίοδο οι Αμφιδέξιοι ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με 6 πόντους του Γεωργόπουλου και 5 του Ρίζου, προσπέρασαν με 27-22. Αντέδρασαν στο φινάλε του πρώτου μέρους οι φιλοξενούμενοι και με 4 πόντους του Καζά και τρίποντο του Διαμάντη, έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 29-29!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και με 5 νέους πόντους του Γεωργόπουλου, άλλους τόσους του Ρίζου και 4 του Κακκαβά, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +7, 45-38. Τους Milwaukee Sucks κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι 5 πόντοι που πέτυχε ο Καζάς. Σκορ τρίτης περιόδου 45-38!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Αμφιδέξιοι, αν και έπαιξαν με την φωτιά, κατάφεραν με δράστες στην επίθεση τους Γεωργόπουλο, Ρίζο, Στουρνάρα και Κακκαβά, να φτάσουν στη νίκη με 60-58. Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά του αγώνα πάλεψαν για την επική ανατροπή από το -13 οι Φωτόπουλος, Διαμάντης, Γάτσιος και Μασούρας.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς 5/12 βολές, 11/35 δίποντα και 11/36 τρίποντα. Πήραν 49 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/9 βολές, 21/52 δίποντα και 3/20 τρίποντα. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 8 λάθη.

Betsson mvp των Αμφιδέξιων ο Γεωργόπουλος με 19 πόντους (double-double), έχοντας 0/2 βολές, 5/11 δίποντα και 3/4 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των Milwaukee Sucks ο Φωτόπουλος με 11 πόντους, έχοντας 4/11 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και έκανε 2 λάθη.

Αμφιδέξιοι (Στουρνάρας): Κακκαβάς 9 (1), Στουρνάρας 9 (3), Κλάδης 2, Τζαβέλλας 2, Ρίζος 19 (4), Γεωργόπουλος 19 (3)

Milwaukee Sucks (Κυριτσόπουλος): Μασούρας 7, Φωτόπουλος 11 (1), Μαυροειδής 9, Κυριτσόπουλος 2, Καζάς 15, Γάτσιος 8, Διαμάντης 6 (2), Σαμιωτάκης

Τι μας άρεσε: Το μεγάλο come back των Sucks!