04/12/2022
Lobsters BC 11 13 29 10 - 63 -
Mandra Heat 17 22 15 13 - 67 -

Έβαλε τα σουτ, πήρε το ματς!

Ένα υπέροχο παιχνίδι από δύο ομάδες οι οποίες μας... συνηθίζουν σε τέτοια διεξήχθη στο ΣΕΦ το βράδυ της Κυριακής, με τη Mandra Heat να κερδίζει με 63-67 τους - χωρίς Σαλονικίδη - Lobsters!

Κοντά παρέμειναν οι δύο παρέες σε όλη τη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου, με τους Χατζίδη από τη μία και Ελευθεριάδη (2) από την άλλη να είναι οι πιο ενεργητικοί στον πίνακα του σκορ, για το 11-17 που προηγήθηκε η ομάδα της Mandra Heat.

Καταιγισμός τριπόντων από τη Mandra Heat, με Διολέτη και Μπιτζιλέκη και εκτελούν από τα 6.75 και τη διαφορά να ανεβαίνει στους 16 (11-27). Δόλιας και Τρικαλιώτης δεν ήθελαν να αφήσουν το παιχνίδι να ξεφύγει και μείωσαν, με το ημίχρονο να κλείνει στο 24-39.

Τρικαλιώτης και Ραχμάν με γρήγορους πόντους από περιφέρεια και ποστ μείωσαν στους 7 (36-43) στα μέσα της περιόδου, με τον Διολέτη να είναι μεν τρομερός, αλλά το δεκάλεπτο να κλείνει με το παιχνίδι να είναι ντέρμπι και σκορ 53-54.

Καταιγισμός τριπόντων σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο του αγώνα από τους φιλοξενούμενους, με τον Μπιτζιλέκη να παίρνει φωτιά και να οδηγεί τους "πορτοκαλί" στη μεγάλη νίκη με τελικό σκορ το 63-67, παρά την υπερπροσπάθεια των "αστακών" !

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θεόδωρος Μανήσαλης με 11 πόντους, 13 ριμπάουντ, 7 ασίστ, ένα κλέψιμο και 5 λάθη. Από Lobsters ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Τρικαλιώτης με 19 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ένα κλέψιμο και ένα λάθος.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 11/23 δίποντα, 11/37 τρίποντα, 8/19 βολές, 38 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 11 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/31 δίποντα, 12/34 τρίποντα, 1/8 βολές, 43 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 6 κλεψίματα και 12 λάθη.

Lobsters (Τρικαλιώτης): Γλένης 6, Χατζίδης 8, Δόλιας 9, Μπάρλας 8, Τρικαλιώτης 19, Ραχμάν 2, Αποστολάκος 11, Κοντάκος.

Mandra Heat (Μανήσαλης): Τσιλιώνης 2, Γιαννάκης 3, Μανήσαλης 11, Ελευθεριάδης 9, Μώλος 6, Διολέτης 18, Τσιάβος 3, Μπιτζιλέκης 11, Σιώκης 4.

Τί και άρεσε : Ο καταιγισμός τριπόντων από τις 2 ομάδες!