10/04/2022
Chicago Hulks 14 12 15 13 - 54 -
Peristeri Wardogs 16 10 15 20 - 62 -

Έβδομη συνεχόμενη νίκη για τους Peristeri Wardogs!

Βράδυ Παρασκευής στο Ολυμπιακό Γυμναστήριο των Άνω Λιοσίων οι Chicago Hulks (14-4) υποδέχθηκαν τους Peristeri Wardogs (12-6) στο ντέρμπι της 19ης αγωνιστικής του έβδομου ομίλου της Development 2 League. Κλειστό ματς, όπως άλλωστε αναμενόταν, με τους Wardogs να επικρατούν 54-62, χάρη στο εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο του Κωνσταντίνου Χρόνη (23π., 7 τρίποντα) και να δίνουν συνέχεια στο εκπληκτικό τους σερί. Οι Chicago Hulks πάλεψαν, αλλά δεν κατάφεραν να διαχειριστούν την απουσία του Γιάννη Παπαγιαννάκου που αποβλήθηκε στο πρώτο ημίχρονο. Το θετικό για αυτούς είναι ότι προστάτεψαν τη διαφορά του πρώτου γύρου (49-61) και σε περίπτωση ισοβαθμίας θα έχουν το πάνω χέρι. Πάμε, λοιπόν, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Μοιρασμένο το πρώτο δεκάλεπτο, όπως άλλωστε και το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Οι τυπικά γηπεδούχοι Hulks βρήκαν στήριγμα στον Σπύρο Νάσσου (7π. με 1 τρίπ.), αλλά και στους Σιαχάμη (3π.), Παπαγιαννάκο (2π.) και Παρσόπουλο (2π.). Στον αντίποδα, ο Διονύσης Σοφός (7π.) ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματικός στα πρώτα λεπτά, με τους Καραλή (6π.) και Χρόνη (3π.) να τον ακολουθούν. Σκορ δεκαλέπτου, 14-16.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου τα δεδομένα δεν άλλαξαν ιδιαίτερα. Οι δύο ομάδες σκόραραν με συνέπεια και ικανοποιητική πολυφωνία, ενώ καμία εκ των δύο δεν κατάφερε να προηγηθεί με σημαντική διαφορά. Η είσοδος του Παναγιώτη Κουλούρη προσέθεσε ένα σημείο αναφοράς στο low post παιχνίδι των Wardogs, ενώ η αποβολή του Γιάννη Παπαγιαννάκου επηρέασε ψυχολογικά τους Chicago Hulks. Σκορ ημιχρόνου, 26-26.

Μετά την ανάπαυλα, το ματς παρέμεινε ντέρμπι. Το δίδυμο Γιάννης Σιαχάμης (5π. με 1 τρίπ.) και Σπύρος Νάσσου (8π. με 1 τρίπ.) συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στην άμυνα των Wardogs. Η ομάδα των αδερφών Καρακατσάνηδων, που απουσίαζαν από το κλειστό των Άνω Λιοσίων, ανέβηκε ψυχολογικά μετά τα τρία μεγάλα τρίποντα του Κωνσταντίνου Χρόνη, ενώ ο μετέπειτα Betsson mvp Παναγιώτης Κουλούρης προσέθεσε ακόμη 5 πόντους στην πλούσια συλλογή του. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 41-42.

Στο κρίσιμο τελευταίο δεκάλεπτο, η εμπειρία των Wardogs αποδείχθηκε καταλυτική. Κωνσταντίνος Χρόνης (11π. με 3 τρίπ.) και Παναγιώτης Κουλούρης (7π.) βγήκαν και πάλι μπροστά για τους Περιστεριώτες, εξασφαλίζοντας την 13η νίκη της ομάδας στο φετινό πρωτάθλημα. Οι Chicago Hulks, πάλεψαν με Γιάννης Σιαχάμη (5π.) και Νίκο Τιγγινάκα (3π.), όμως δεν κατάφεραν να αποτρέψουν την ήττα και αρκέστηκαν με το να υπερασπιστούν τη διαφορά των 12 πόντων.

Στο τέλος του αγώνα, οι Chicago Hulks είχαν 13/39 δίποντα, 8/32 τρίποντα και 4/8 βολές. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 8 λάθη.    Στον αντίποδα, οι Peristeri Wardogs είχαν 14/37 δίποντα, 8/26 τρίποντα και 10/21 βολές. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, ενώ είχαν 8 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Κουλούρης με 16 πόντους και double-double, έχοντας 6/13 δίποντα και 0/3 βολές. Μάζεψε 18 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 5 λάθη  σε 30 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Σιαχάμης με 16 πόντους και double-double, έχοντας 2/4 δίποντα και 4/12 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Chicago Hulks (Τιγγινάκας) : Παπαγιαννάκος 4, Κόβερης, Σιαχάμης 16 (11 ριμπ., 4 ασί., 3 κλεψ., 4 τρίπ.), Παρσόπουλος 2, Μπαντουβάκης (8 ριμπ.), Τιγγινάκας Ν. 6 (3 ριμπ., 2 τρίπ.), Τιγγινάκας Α. 2 (4 ριμπ.), Καλδέλης 4 (9 ριμπ.), Κονιτόπουλος 2 (4 ριμπ.), Νάσσου 18 (4 ριμπ., 2 ασί., 2 τρίπ.).

Peristeri Wardogs (Σοφός) : Κουλούρης 16 (18 ριμπ., 2 κλεψ.), Τσίγρας (4 ριμπ., 5 ασί.), Αντωνάκης, Καραλής 10 (5 ριμπ., 2 ασί.), Μπουργαζάς (2 ριμπ.), Στάικος 5 (1 τρίπ.), Σοφός 8 (9 ριμπ. , 1 μπλοκ), Χρόνης 23 (3 ριμπ., 2 ασί., 7 τρίπ.).

Τι μας άρεσε : Οι πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα !