09/11/2023
Kavlanta Hawks 13 15 9 20 - 57 -
The Dreamers 23 10 16 16 - 65 -

Έβγαλαν ενέργεια και κέρδισαν οι Dreamers!

Επιστροφή στον δρόμο των επιτυχιών για τους The Dreamers στον πρώτο όμιλο της Development League, καθώς στα πλαίσια της ένατης αγωνιστικής κέρδισαν τους μαχητικούς Kavlanta Hawks με 57-65 στο κλειστό του Σπάρτακου!

Εξαιρετική εκκίνηση έκαναν στο παιχνίδι οι The Dreamers, καθώς με 8 πόντους του Κουρίχ, 7 του Ελενίτσα και τρίποντα των Μανασή - Βαζούρα, βρέθηκαν μέχρι και στο +12 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +10, 13-23. Ο Κολυβάς με 7 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, 4 είχε ο Ιωαννίδης και 2 ο Νικολάου.

Αλλαγή σκηνικού στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, αφού οι Kavlanta Hawks κατάφεραν με 6 πόντους του Νικολάου, 4 του Ασημακόπουλου και τρίποντο του Καραμήτσου να προσπεράσουν με 28-27, 4:30 για την ανάπαυλα. Στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους οι φιλοξενούμενοι έσφιξαν την άμυνά τους και με δίποντα των Κωνσταντέλου και Κουρίχ, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, 28-33!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του απόντα Καλαμπόκη πάτησε γκάζι και με τους Μανασή - Βαζούρα να πετυχαίνουν από 5 πόντους έκαστος και τον Περγαντή να συνδράμει 4, έχτισε εκ νέου διψήφια διαφορά 12 πόντων, 37-49. Τα "Γεράκια" κράτησαν όρθια σε εκείνο το σημείο οι Κολυβάς και Ιωαννίδης με 4 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 37-49!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι κλείδωσαν ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα, αφού με 5 νέους πόντους του Μανασή και 5 του Κουρίχ, ξέφυγαν στους 16, 45-61. Το μόνο που κατάφεραν οι Kavlanta Hawks ήταν μειώσουν στους 8, 57-65, με τους Κολυβά, Μπόικο και Ιωαννίδη να ξεχωρίζουν στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/9 βολές, 19/48 δίποντα και 4/17 τρίποντα. Πήραν 36 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 7/11 βολές, 17/48 δίποντα και 8/23 τρίποντα. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 3 τάπες.

Πολυτιμότερος των Kavlanta Hawks ο Ιωαννίδης με 13 πόντους, έχοντας 3/3 βολές και 5/13 δίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Betsson MVP των The Dreamers ο Κουρίχ με 17 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 3/4 δίποντα και 3/3 τρίποντα. Πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και έκανε 2 λάθη.

Kavlanta Hawks (Κολυβάς): Ιωαννίδης 13, Ασημακόπουλος 5, Καραμήτσος 5 (1), Κολυβάς 16 (1), Μπόικο 6 (2), Νικολάου 8, Πέτσας 4

The Dreamers (Κοντός): Κουρίχ 17 (3), Βαζούρας 12 (2), Ελενίτσας 7 (1), Κοντός, Κωνσταντέλος 4, Μανασής 15 (2), Περγαντής 6, Προκοπίου 4

Τι μας άρεσε: Το όμορφο θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες!