28/03/2023
Cosa Nostra 15 13 21 12 - 61 -
Beer Team 15 19 9 9 - 52 -

Evolution, έρχεται η Cosa Nostra!

Βαλίτσες για την Evolution ετοιμάζει από χθες το βράδυ η Cosa Nostra, καθώς στα πλαίσια της 23ης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου της Development League κέρδισε την Beer Team με 61-52 στο κλειστό του ΣΕΦ και χρειάζεται άλλη μια νίκη για να σφραγίσει την άνοδο!

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 15-15. Ο Γονιδάκης με 9 πόντους και ο Ρες με 4 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση της Cosa Nostra, ενώ για τους φιλοξενούμενους 5 πόντους είχε ο Θεοδοσόπουλος και ένα τριποντάκι ο Παπαδόπουλος.

Στην δεύτερη περίοδο η Beer Team ήταν καλύτερη στα σημεία και με 5 πόντους του Παπαδόπουλου, 5 του Λαγουτάρη, 3 του Κρεκούκη και buzzer beater του Ξυγκάκη, πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων, 28-34. Τους γηπεδούχους κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι Γονιδάκης και Τζαχρίστας με 3 πόντους έκαστος.

Με τρίποντα των Θεοδοσόπουλου και Γρατσία στο πρώτο δίλεπτο της επανάληψης, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν για πρώτη φορά στο +7, 30-37. Η συνέχεια του δεκαλέπτου ανήκε στην Cosa Nostra, αφού με 9 πόντους του Κάκιου, 4 του Μπρούστα και τρίποντα των Χατζησυμεωνίδη - Ρες, προσπέρασε με 49-43, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι "Ιταλοί" δεν έχασαν στιγμή το τιμόνι από τα χέρια τους και με τον Γονιδάκη να φωνάζει παρών με 10 πόντους, έφτασαν δίκαια στην τεράστια νίκη με 61-52. Για τους "Μπυρόβιους" στα τελευταία λεπτά πάλεψαν για την ανατροπή οι Τζατζαράκης, Παπαδόπουλος και Γρατσίας.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 14/26 βολές, 13/33 δίποντα και 7/24 τρίποντα. Πήραν 35 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 3 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/21 βολές, 11/36 δίποντα και 7/23 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 1 κόψιμο.

Betsson mvp της Cosa Nostra ο Γονιδάκης με 24 πόντους, έχοντας 4/5 βολές, 4/12 δίποντα και 4/7 τρίποντα. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος της Beer  Team ο Θεοδοσόπουλος με  12 πόντους, έχοντας 1/5 βολές 4/7 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Cosa Nostra (Ρες): Τζαχρίστας 3, Γονιδάκης 24 (4), Μπρούστας 8 (1), Χατζησυμεωνίδης 3 (1), Ρες 12 (1), Κουτσουριδάκης, Ζυγομαλάς, Μούρτζης, Κάκιος 11, Στρέγλος

Beer Team (Μαυράκης): Παπαδόπουλος 11 (2), Μαυράκης 2, Κρεκούκης 4, Λαγουτάρης 5 (1), Θεοδοσόπουλος 12 (1), Γρατσίας 5 (1), Τζατζαράκης 5 (1), Ξυγκάκης 5 (1), Μεταξάς 3

Τι μας άρεσε: Η ηγετική εμφάνιση του Γονιδάκη!