09/04/2023
Λύκοι 11 15 19 15 - 60 -
Space Jam 4 11 15 8 - 38 -

Evolution... κάνε χώρο για τους Λύκους!

Οι Λύκοι, το μεσημέρι της Κυριακής 9 Απριλίου, έπρεπε μόνο να πάρουν τη νίκη κόντρα στην Space Jam για να εξασφαλίσουν τη θέση τους στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας, ώστε να μην έχουν το… βλέμμα τους και στα υπόλοιπα ματς. Έκαναν τη δουλειά τους, επικράτησαν εύκολα με 60-38 και έτσι «κλείδωσαν» την παρουσία τους στα Playoff της Development League και παράλληλα πανηγύρισαν την άνοδό τους στην Evolution League.

Όσον αφορά το ματς, το σκορ ήταν χαμηλό στο ξεκίνημα με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται αρκετά να βρουν στόχο. Οι γηπεδούχοι έκαναν ένα καλό σερί και βρέθηκαν να προηγούνται με 10-2. Ο Μαυροσκότης βρήκε μετά από αρκετή ώρα πόντους για την ομάδα του (10-4), ενώ ο Σάββας με τη μία εύστοχη βολή του διαμόρφωσε το 11-4, με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πιο δραστήρια στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τους Γκέο, Μαυροσκότη και Γιακουμή έφτασαν στο 14-11. Οι Λύκοι δεν έδειξαν να επηρεάζονται, ανέβασαν ρυθμούς και βρέθηκαν στο +9 (22-13). Μάλιστα μέχρι το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου πήγαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό, με τον Πάτρα να γράφει το 26-15 που ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Ο ρυθμός του ματς άνοιξε στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους Λύκους να βρίσκουν εύκολα λύσεις στην αντίπαλη άμυνα και να απομακρύνονται στο 36-19. Ο Μαυροσκότης προσέφερε ενέργεια προερχόμενος από τον πάγκο και η Space Jam έριξε ξανά την διαφορά σε μονοψήφιο (37-28). Κουβέλας, Καχριμάνης και Ανδρέας Καρακώστας ήταν αποτελεσματικοί στο επιθετικό κομμάτι των γηπεδούχων και οι Λύκοι παρέμειναν μπροστά με 45-30 έπειτα από το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου.

Οι γηπεδούχοι έδειχναν να ελέγχουν το παιχνίδι, ενώ από την άλλη η Space Jam δεν φαινόταν να μπορεί να φτάσει την απόδοσή της σε τέτοιο σημείο ώστε να απειλήσει ουσιαστικά. Ο Χαραλαμπίδης ήταν πολύ καλός κοντά στο καλάθι, ενώ και ο Σάββας έκανε ένα πολύ ποιοτικό δεκάλεπτο και το σκορ έφτασε στο 56-36. Πλέον και οι δύο ομάδες περίμεναν να περάσουν τα τελευταία διαδικαστικά λεπτά του ματς και η τελευταία κόρνα βρήκε τους Λύκους να πανηγυρίζουν τη νίκη με 60-38.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ανδρέας Χαραλαμπίδης ο οποίος πέτυχε 14 πόντους και κατέβασε 15 ριμπάουντ. Από την Space Jam εκείνος που ξεχώρισε ήταν ο Μανώλης Γιακουμής με 15 πόντους, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 11 ριμπάουντ.

Οι Λύκοι είχαν 27/58 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 6/13 βολές, 42 ριμπάουντ, αλλά και 14 ασίστ, 8 κλεψίματα, 11 λάθη και 5 μπλοκ. Η Space Jam μέτρησε 11/34 δίποντα, 4/21 τρίποντα, 4/9 βολές, 25 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Παράλληλα είχε 8 κλεψίματα και 12 λάθη.

Λύκοι (Σάββας): Α. Καρακώστας 5(5ρ.), Αν. Καρακώστας 9(4ρ.), Καχριμάνης 2(3ρ.), Κούβελας 8(7ρ.), Πάτρας 13(2ρ.), Σάββας 9(3ρ.), Χαραλαμπίδης 14(15ρ.), Χαροκόπος

Space Jam (Μαυροσκότης): Γιακουμής 15(11ρ.), Γκέος 12(8ρ.), Ερρίπης, Μαυροσκότης 7, Νίκου 4(1ρ.), Πέτσας

Τι μας άρεσε: Η σοβαρότητα που έδειξαν οι Λύκοι ακόμα και όταν η νίκη φαινόταν να είχε «κλειδώσει».