29/05/2023
Pharmaco Team 20 15 11 20 - 66 -
Lepanto Warriors 7 9 15 4 - 35 -

Ευρεία νίκη για τη Pharmaco Team

Την 3η θέση θα διεκδικήσει η Pharmaco Team που επιβλήθηκε με το ευρύ 66 - 35 των Lepanto Warriors. Η συγκεκριμένη νίκη έφερε την ομάδα του Γιάννη Κονιδάρη στη 2η θέση της βαθμολογίας του 1ου Ομίλου, ενώ στην 3η τερμάτισαν οι Warriors.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν εντυπωσιακά στο ματς, προηγήθηκαν με 12 - 0, έφτασαν τη διαφορά μέχρι τους 16 πόντους και έκλεισαν στο +13 το πρώτο δεκάλεπτο.

Στη δεύτερη περίοδο η Pharmaco Team άνοιξε περισσότερο τη διαφορά, πήρε προβάδισμα μέχρι και 23 πόντων και στο ημίχρονο βρέθηκε στο +19.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με σερί 5 - 0, όμως οι Warriors απάντησαν με δικό τους 12 - 0 μειώνοντας στους 12, για να κλείσει η περίοδος με διαφορά 15 πόντων για τη Pharmaco Team.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ανήκε αποκλειστικά στους γηπεδούχους, που δέχτηκαν μόλις 4 πόντους και έφτασαν στη νίκη με το ευρύ +31.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Ηλίας Τσιτσικάος με 25 πόντους, ενώ Betsson MVP ήταν ο Πάνος Κουδούνας που σημείωσε 20 πόντους και μάζεψε 17 ριμπάουντ.

Ο Θεόφιλος Ζησιμόπουλος ήταν ο πρώτος σκόρερ και μοναδικός "διψήφιος" των Warriors με 11 πόντους.

Τι μας άρεσε. Με την επιστροφή του Κουδούνα η Pharmaco Team βρήκε λύσεις και μέσα στη ρακέτα και έδειξε αρκετά πιο γεμάτη από την αντίπαλό της.

Τι δε μας άρεσε. Με εξαίρεση ένα καλό διάστημα στο τρίτο δεκάλεπτο οι Warriors δε μπόρεσαν να μπουν στο παιχνίδι και να το διεκδικήσουν.

PHARMACO TEAM (Γιάννης Κονιδάρης): Αλιφέρης 7(1), Αναστασόπουλος, Αργύρης 4, Καρτσακλής 2, Κουδούνας 20, Παληγεώργος 1, Πανταζής 2, Σωτηρόπουλος 3(1), Τσιτσικάος 25(5), Τσουκαλάς 2.

LEPANTO WARRIORS: Γουργουλέτης, Ζησιμόπουλος 11(1), Κυρίτσης, Λαουρδέκης 2, Ρόμπολας 3(1), Σαφαρίκας 6(2), Σκαλιώτης 2, Σταθάτος 8, Τσάτσος 3, Ψάρρης.