01/02/2023
Golden Boys 19 17 25 13 - 74 -
Basket Case 4 6 12 12 - 34 -

Έβρεξε τρίποντα στην 18η των Golden Boys!

Το βράδυ της Τετάρτης στο Basketaki Arena οι Golden Boys επικράτησαν της Basket Case με το εμφατικό 74-34, δίνοντας συνέχεια στο τρομακτικό αήττητο σερί τους. Βροχή τριπόντων από τα «Χρυσά Αγόρια» που μέτρησαν 12 εύστοχα σουτ πίσω από τα 6,75μ., με τον Μάνο Σταματάκη να πραγματοποιεί απολαυστική εμφάνιση με 18π. και 6/9 τρίπ. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Οι γηπεδούχοι φρόντισαν να επιβεβαιώσουν από νωρίς τον τίτλο του φαβορί, χτίζοντας διψήφια διαφορά ασφαλείας με πρωταγωνιστές τους Ιορδανίδη (5π.), Ποντικό (5π.), Νικολιδάκη (3π.), Σταματάκη (3π.) και Κατσούλη (2π.). Σε ρηχά νερά κινήθηκε η Basket Case, αφού μονάχα ο Μπογιατζής (3π.) κατάφερε να σκοράρει εντός πεδιάς. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 19-4.

Παρόμοιο ήταν το σκηνικό και στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, με το επιμέρους σκορ να γράφει 17-6. Β. Χαχάμης (6π.), Σταματάκης (6π.) και Ιορδανίδης (5π.) τράβηξαν κουπί στην επίθεση των πρωτοπόρων, ενώ οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με Χέλμη (2π.), Μπογιατζή (2π.) και Σταμουλακάτο (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 36-10.

Μετά την ανάπαυλα οι Golden Boys συνέχισαν με το γκάζι πατημένο και, διανύοντας το πιο παραγωγικό τους διάστημα, εκτόξευσαν τη διαφορά κοντά στους 40 πόντους. Οι Β. Χαχάμης (7π.), Ιορδανίδης (5π.), Ποντικός (3π.) και Σταματάκης (3π.) συνέχισαν να σκοράρουν με συνέπεια, ενώ στην εξίσωση προστέθηκε ο Λαλιώτης (5π.). Στην αντίπερα όχθη, η ομάδα του Χέλμη βελτίωσε επιθετικά την εικόνα της, χάρη στους Μαλάκη (4π.), Καλοκαιρινό (3π.), Σταμουλακάτο (3π.) και Μπογιατζή (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 61-22.

Το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα ήταν και το ισορροπημένο, αφού οι δύο ομάδες εμφάνισαν σημάδια χαλάρωσης. Από πλευράς Golden Boys ο Σταματάκης (6π.) ολοκλήρωσε την εξαιρετική του εμφάνιση, ενώ στον αντίποδα ο Καλοκαιρινός (8π.) ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματικός στο φινάλε για την Basket Case.

Στο τέλος του αγώνα, οι Golden Boys είχαν 16/31 δίποντα, 12/32 τρίποντα και 6/18 βολές. Μάζεψαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, ενώ είχαν 11 λάθη. Στον αντίποδα, η Basket Case είχε 13/48 δίποντα, 1/14 τρίποντα και 5/11 βολές. Μάζεψε 31 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 11 φορές, ενώ είχε 17 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μάνος Σταματάκης με 18 πόντους, έχοντας 0/1 δίποντο και 6/9 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, ενώ ήταν αλάνθαστος σε 21 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Καλοκαιρινός με 11 πόντους, έχοντας 5/13 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 1/2 βολές. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 3 λάθη και 2 μπλοκ σε 30 λεπτά συμμετοχής.

Golden Boys (Χαχάμης) : Δαπόλας, Ιορδανίδης 19 (2), Κατσούλης 4, Λαλιώτης 8 (2), Νικολιδάκης 3 (1), Ποντικός 8 (1), Σκλαβενίτης, Σταματάκης 18 (6), Χαχάμης Α., Χαχάμης Β. 14.

Basket Case (Χέλμης) : Καλοκαιρινός 11, Κολιάκος Κ., Μαλάκης 4, Μπογιατζής 11, Σταμουλακάτος 5 (1), Χέλμης 3, Ψαρράκης.

Τι μας άρεσε : Το κλίμα του αγώνα.