21/04/2022
Hoopers BC 10 23 14 5 - 52 -
Vatos Krokos 8 12 13 15 - 48 -

Έχασαν ευκαιρία οι Hoopers!

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στο Final 4 της Development League έκαναν οι Hoopers που κέρδισαν στο Basketaki Arena τους Vatos Krokos με 52-48 σε ένα παιχνίδι που προηγήθηκαν και με 21 πόντους διαφορά!

Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν πολύ σκληρό και οι δύο ομάδες ήταν νευρικές. Η ομάδα του Τσεκούρα ήταν λίγο καλύτερη και προηγήθηκε με 2, 10-8 με το τέλος της περιόδου με τους Λιαράκο, Λιόκα, Μυστακίδη και Γεωργόπουλο να σκοράρουν. Για τους Krokos, σκόραραν οι Διακάτος, Μπιστούνας, Χριστόπουλος και Λάζος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός του παιχνιδιού άλλαξε. Οι δύο ομάδες άρχισαν να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση και το ματς έγινε πιο ενδιαφέρον και ελκυστικό. Οι Hoopers με εντυπωσιακή άμυνα αλλά και καλό ρυθμό στην επίθεση προηγήθηκαν με 13, 33-20 με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τον Μυστακίδη να βάζει 5 πόντους. Για τους τυπικά φιλοξενούμενους, 8 πόντους σημείωσε ο Κώστας Βιντζηλαίος.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Hoopers παγίωσαν την διαφορά τους σε διψήφια επίπεδα και έδειχναν ότι έχουν τον έλεγχο. Λιόκας, Στανώτας, Λιαράκος και Γεωργόπουλος ήταν απολαυστικοί και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 30’ με 47-33. Για την ομάδα του Χατζηνικήτα, 5 πόντους σε αυτό το διάστημα έβαλε ο Άλκης Χριστόπουλος.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Vatos Krokos επέστρεψαν. Οι «λευκοί» γύρισαν από το -21, μείωσαν στους 4 και ηττήθηκαν τελικά με 52-48. Αποτέλεσμα όμως, που αφήνει τα πάντα ανοικτά ενόψει του επαναληπτικού παιχνιδιού. Το μόνο σίγουρο είναι πως περιμένουμε ένα παιχνίδι ακόμα πιο δυνατό και ελκυστικό, ανάμεσα σε δύο από τις καλύτερες ομάδες της κατηγορίας.

Betsson MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Κώστας Γεωργόπουλος με 10 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 4 λάθη. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Άλκης Χριστόπουλος με 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα.

Συνολικά οι νικητές είχαν 23/64 εντός πεδιάς, 0/4 τρίποντα και 6/8 βολές. Πήραν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα κι έκαναν 23 λάθη. Από την άλλη οι Vatos Krokos είχαν 17/72 εντός πεδιάς, 4/33 τρίποντα και 10/18 βολές. Πήραν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα, έκαναν 10 λάθη και 4 τάπες.

Hoopers (Τσεκούρας): Μπίθας, Λιαράκος 6, Σιδέρης 9, Μυστακίδης 9, Γεωργόπουλος 10, Στανώτας 8, Τσεκούρας 2, Ρέμπελος 2, Λιόκας 8.

Vatos Krokos (Χατζηνικήτας): Αμαργιανός 5, Λάζος 2, Διακάτος 4, Χριστόπουλος 10, Φερίδης, Βιντζηλαίος 14, Μπιστούνας 13.

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έδειξαν οι δύο ομάδες για την νίκη!