22/05/2023
Jackals 12 17 20 22 - 71 -
Leathal Pistols 15 9 20 19 - 63 -

Έχασαν την πρόκριση στις λεπτομέρειες οι Jackals!

Οι Pistols μπήκαν δυνατά στον αγώνα και κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ στην πρώτη περίοδο με τον Καραγκιαούρη και τον Μιχέλη να ξεκινάνε ζεστοί το παιχνίδι πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο για την ομάδα τους. Οι Jackals απάντησαν γρήγορα με τις προσπάθειες του Μπουλγουράνου και του Λιάτσικου και έμειναν κοντά στο σκορ κλείνοντας την περίοδο στο 12-15.

Στη δεύτερη περίοδο οι Jackals μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια και κατάφεραν με ένα σερί από τον Πάκα, τον Τάσκα και τον Μπουλγουράνο να περάσουν μπροστά και να φτιάξουν μία μικρή διαφορά ασφαλείας. Οι Pistols βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Πρωτογερόπουλο και τον Αγτζίδη να δηλώνουν παρών για την ομάδα τους, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 29-24.

Οι Jackals συνέχισαν την αντεπίθεση τους στο δεύτερο ημίχρονο με τον Τάσκα, τον Τζόκα και τον Βούλγαρη να μοιάζουν ασταμάτητοι στην επίθεση δίνοντας ώθηση στην ομάδα τους, όμως οι Pistols ήταν πιο συγκεντρωμένοι και βρήκαν λύσεις στην επιθεση με τον Μιχέλη, τον Τάλλη και τον Αγτζίδη να πετυχαίνουν σημαντικά καλάθια διαμορφώνοντας το 49-44.

Η τέταρτη περίοδος συνεχίστηκε με τον ίδιο ρυθμό, οι Jackals με τις όμορφες συνεργασίες του Λιάτσικου και του Μπουλγουράνου κράτησαν το προβάδισμα και προσπαθούσαν να καλύψουν την διαφορά του πρώτου παιχνιδιού. Οι Pistols έδειξαν ψυχραιμία στο παιχνίδι τους και με πλουραλισμό στην επίθεση μπορεί να γνώρισαν την ήττα με το τελικό 71-63, όμως πήραν την πρόκριση στην επόμενη φάση.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Θανάσης Μπουλγουράνος με 21 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Για τους Pistols ξεχώρισε ο Θεμιστοκλής Μιχέλης με 17 πόντους και 2 ριμπάουντ.

Jackals: Μπουλγουράνος 21, Πάκας 8, Καραμανώλης, Τάσκας 17(1), Τζόκας 4(1), Λιάτσικος 11, Φιλιππίδης, Κατσουπάκης 3, Βούλγαρης 7.

Pistols: Μιχέλης 17(1), Τάλλης 4, Καραγκιαούρης 15, Πρωτογερόπουλος 4, Αγτζίδης 12(1), Ρωσσίδης 3, Κάλλιας, Αντωνίου 1, Οικονόμου 2, Ευαγγελίδης 3, Δανατζής 2.

Τι μας άρεσε: Η μεγάλη εμφάνιση του Θανάση Μπουλγουράνου.