26/04/2023
Λύκοι 11 10 13 22 - 56 -
Cosa Nostra 13 3 20 8 - 44 -

Έχει και συνέχεια για τους Λύκους!

Στα προημιτελικά της Development League προκρίθηκαν οι Λύκοι, καθώς στο δεύτερο παιχνίδι της σειράς για το Top16 κέρδισαν με 56-44 την Cosa Nostra, ανατρέποντας το -4 του πρώτου ματς!

H Cosa Nostra ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά στο ματς και με 6 πόντους του Κάκιου και τρίποντο του Γονιδάκη, προηγούταν με 5-11, 3:30 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Αντέδρασαν στη συνέχεια του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι και με 5 πόντους του Πάτρα και 4 του Σάββα, μείωσαν στο καλάθι, 11-13!

Αλλαγή σκηνικού στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με έμμεσο τρίποντο του Κούβελα και βοήθειες των Σάββα, Χαραλαμπίδη και Κουρούβανη, οι Λύκοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, 21-16, παίρνοντας για πρώτη φορά σκορ πρόκρισης. Το μοναδικό καλάθι εντός πεδιάς για τους φιλοξενούμενους σε εκείνο το σημείο πέτυχε ο Στρέγλος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Cosa Nostra πήρε εκ νέου μπρος και με 8 πόντους του Ρες, 5 του Κάκιου, 4 του Μπρούστα και τρίποντο του Γονιδάκη, προσπέρασε με 34-36! Ο Σάββας με 7 πόντους και ο Κούβελας με 4 κράτησαν τους γηπεδούχους σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα. Σκορ τρίτης περιόδου 34-36!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Λύκοι κυριάρχησαν σε όλους τους τομείς και με δράστες στην επίθεση τους Σάββα, Αλέξανδρο Καρακώστα και Πάτρα, έφτασαν δίκαια στη νίκη - πρόκριση με 56-44. Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Ρες, Μπρούστας και Κάκιος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 18/25 βολές, 13/48 δίποντα και 4/13 τρίποντα. Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 3 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/16 βολές, 13/36 δίποντα και 3/32 τρίποντα. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Betsson mvp των Λύκων ο Σάββας με 22 πόντους, έχοντας 8/9 βολές, 4/11 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος της Cosa Nostra ο Κάκιος με 13 πόντους (double-double), έχοντας 3/4 βολές, 5/9 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 15 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 5 λάθη.

Λύκοι (Χαροκόπος): Κουρούβανης 2, Πάτρας 10 (2), Κούβελας 9, Σάββας 22 (2), Αρβανίτης, Καρακώστας Αν., Καρακώστας Αλ. 7, Χαραλαμπίδης 2, Δρόσος 2, Καχριμάνης 2, Χαροκόπος

Cosa Nostra (Ρες): Μπρούστας 8, Γονιδάκης 6 (2), Κάκιος 13, Ρες 14 (1), Κουτσουριδάκης, Τζαχρίστας, Χατζησυμεωνίδης, Καμπουράκης 1, Στρέγλος 2, Ζυγομαλάς

Τι μας άρεσε: Οι αρκετές ανατροπές της συνάντησης!