19/03/2023
Pourangers BC 24 13 12 26 - 75 -
Blastiakos 21 27 28 14 - 90 -

Έχει ξεχάσει τι σημαίνει ήττα ο Blastiakos!

11 σερί νίκες και συνεχίζει ο Blastiakos, ο οποίος όπως φαίνεται έχει ξεχάσει πως είναι να χάνει. Αυτή τη φορά «θύμα» του έπεσαν οι Pourangers κόντρα στους οποίους επικράτησε 75-90, σε ένα ματς ανοιχτό και με υψηλό σκορ. Στην κορυφή της βαθμολογίας βρίσκεται ο Blastiakos με 19 νίκες και 3 ήττες μέχρι στιγμής, ενώ οι Pourangers γνώρισαν την 7η ήττα τους (15-7) και παραμένουν ευάλωτοι στην μάχη της τετράδας.

Όσον αφορά το ματς, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πατούσαν καλύτερα στο παρκέ στα πρώτα λεπτά, στο οποία και προηγήθηκαν 14-8. Ο Παντελάκης ανέβασε «στροφές» για τον Blastiako, έδωσε λύσεις επιθετικά και δεν άργησε να έρθει το προσπέρασμα, με τον Τροχαλιά να γράφει το 16-17. Οι Pourangers πήραν ξανά το προβάδισμα στη συνέχεια και το κράτησαν μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, όπου το σκορ ήταν στο 24-21.

Ο Παντελάκης το πήρε… προσωπικά στο δεύτερο δεκάλεπτο και με την βοήθεια του Τροχαλιά πήγαν την ομάδα τους στο +5 για το 28-33. Σταυρόπουλος και Μαρκόπουλος προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση για την ομάδα τους, αλλά ο Blastiakos είχε τον Παντελάκη σε πολύ καλή μέρα και διατηρούσε απόσταση, η οποία μεγάλωσε στο φινάλε του δεύτερου δεκαλέπτου, μιας και το σκορ πήγε στο 37-48.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν ακόμα πιο αποφασισμένοι , κράτησαν τον ρυθμό τους σε υψηλά στάνταρ και έφτασαν στο 41-62. Μόκκας και Σωτηρίου ήταν αρκετά δραστήριοι στην αντίπαλοι ρακέτα και η διαφορά δεν άργησε να φτάσει ακόμα και στο +30 (46-76). Στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου ο φωτεινός πίνακας έγραφε 49-76.

Ο Blastiakos χαλάρωσε κάπως στο τέταρτο δεκάλεπτο και οι Pourangers εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός αυτό. Με πρωταγωνιστή τον Θανάση Μπούτζη, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ρίξουν αρκετά την διαφορά και να πλησιάσουν στο -11 με το σκορ στο 71-82. Οι φιλοξενούμενοι «ξύπνησαν» μετά την επιστροφή των αντιπάλων τους, έδειξαν σοβαρότητα, πήραν ξανά απόσταση και έφτασαν τελικά στη νίκη με 75-90.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γεώργιος Παντελάκης ο οποίος πέτυχε 22 πόντους, μοίρασε 2 ασίστ, έκανε 1 κλέψιμο και πήρε 16 ριμπάουντ. Από τους Pourangers εκείνος που κατάφερε να ξεχωρίσει στο ματς ήταν ο Γεώργιος Παπαδόπουλος με 22 πόντους, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 6 ριμπάουντ.

Οι Pourangers είχαν 21/47 δίποντα, 9/27 τρίποντα, 6/8 βολές, 38 ριμπάουντ, όπως και 17 ασίστ, 7 κλεψίματα, 13 λάθη και 1 μπλοκ. Ο Blastiakos μέτρησε 23/43 δίποντα, 11/33 τρίποντα, 11/14 βολές, 44 ριμπάουντ, 17 ασίστ, αλλά και 7 κλεψίματα και 12 λάθη.

Pourangers (Στρατόπουλος): Παπαδόπουλος 22(6ρ.), Σταυρόπουλος 10(3ρ.), Δραγάνης 7(4ρ.), Στρατόπουλος 2(1ρ.), Α. Μπούτζης 14(15ρ.), Σ. Μπούτζης 8(3ρ.), Μαρκόπουλος 12(6ρ.)

Blastiakos (Γεροντάκης): Θεοδωρομανωλάκης 13, Μόκκας 12(7ρ.), Σωτηρίου 10(3ρ.), Τροχαλιάς 14(2ρ.), Παντελάκης 22(16ρ.), Γεροντάκης 4(1ρ.), Αβαγκιάν, Λόλας 15(7ρ.)

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως οι Pourangers δεν τα παράτησαν και έριξαν κατά πολύ την διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο.