Flood BC 21 15 14 19 - 69 -
Αμφιδέξιοι 16 11 18 16 - 61 -

Έχει πάρει φόρα η Flood!

Τέσσερις έκανε τις νίκες της στην Master League η Flood καθώς επικράτησε των Αμφιδέξιων στο κλειστό της Ζωφριάς.

Άκρως ποιοτικό και παραγωγικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να βγάζουν όλο τους το ταλέντο στην επίθεση και την Flood να προηγείται με 21-16 χάρη στα καλάθια των Αλικανιώτη, Ασπιώτη και Ζαφειρόπουλου. Από την περιφέρεια κυρίως απείλησαν οι φιλοξενούμενοι, με τους Στουρνάρα και Κακκαβά να σημειώνουν 4 τρίποντα συνολικά.

Έχοντας την απαραίτητη συγκέντρωση και περισσότερες λύσεις στην επίθεση, οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στο παρκέ στο δεύτερο δεκάλεπτο και πήραν μια διαφορά ασφαλείας (36-27). Οι Αμφιδέξιοι από τη μεριά κυμάνθηκαν σε ρηχά νερά και μπήκαν σε βαθύ προβληματισμό εν όψει του δευτέρου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι το απόλυτο αφεντικό και με πρωταγωνιστές τους Παγόπουλο, Ασπιώτη και Ζαφειρόπουλο να "χτίζουν" διψήφια διαφορά (50-36). Οι επιθετικές εμπνεύσεις των Φωτόπουλου και Γεωργόπουλου δεν ήταν αρκετές για τους φιλοξενούμενους που συνέχισαν να παρουσιάζουν πολλά προβλήματα στην άμυνα.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Αμφιδέξιοι έκαναν την προσπάθεια τους για να επιστρέψουν στο ματς, ρίχνοντας τη διαφορά κάτω από το ψυχολογικό όριο των δέκα πόντων (54-45). Η απάντηση της Flood ήρθε από την περιφέρεια με τρίποντα των Παγόπουλου και Ζαφειρόπουλου και όλα πήραν τον δρόμο τους. Οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν δίκαια με 69-61 και απέδειξαν ότι βρίσκονται σε... καλό φεγγάρι.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Παγόπουλος με 18 πόντους (4/9 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/2 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 18/45 δίποντα, 10/20 τρίποντα και 3/4 βολές. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ και έδωσαν 20 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/33 τρίποντα, 9/29 τρίποντα και 8/12 βολές. Μάζεψαν 30 ριμπάουντ και έδωσαν 14 ασίστ.

Flood (Ασπιώτης): Αλικανιώτης 11 (3), Ασπιώτης 10 (2), Γρηγορακάκης 7 (1), Ζαφειρόπουλος 11 (1), Καλαμπόκης 8, Παγόπουλος 18 (3), Τσάπας 4

Αμφιδέξιοι (Στουρνάρας): Βερούσης 13 (1), Γεωργόπουλος 14 (1), Κακκαβάς 24 (5), Στουρνάρας 6 (2), Τζαβέλλας 2, Φωτόπουλος 2