09/02/2023
Pressof BC 6 10 19 20 - 55 -
Iguana Pacers 21 14 12 4 - 51 -

Έχει πάρει φόρα η Pressof!

Αν και βρέθηκε να χάνει μέχρι και με 22 πόντους, η Pressof έκανε σπουδαία ανατροπή απέναντι στους Iguana Pacers, τους οποίους και κέρδισε με 55-51 για την 14η αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Evolution League, αναγκάζοντάς τους στην δεύτερη φετινή ήττα, ενώ η ίδια έφτασε τις τρεις συνεχόμενες νίκες!

Εξαιρετικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Iguana Pacers στο παιχνίδι, καθώς με 7 πόντους του Γεωργίου, δύο τρίποντα του Ζώτου και 5 πόντους του Παλάσκα, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 17 πόντων, 4-21. Το σκορ της πρώτης περιόδου, 6-21, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Κοροπούλης με το δεύτερο προσωπικό του καλάθι, ενώ ένα δίποντο είχε ο Παραράς.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 6 πόντους του Γιαννόπουλου, 4 του Μπεκρή και 3 του Γεωργίου, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μέχρι και στο +22, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 19 πόντων, 16-35. Την Pressof κράτησαν όρθια σε εκείνο το σημείο τα δύο τρίποντα του Νομικού και οι 4 πόντοι του Βασιλείου.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Μπαλάσκα πήρε μπρος και με τέσσερα τρίποντα του Νομικού και 5 πόντους του Κοροπούλη, έριξε την διαφορά στους 9, 33-42. Τελικά το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τους Iguana Pacers στο +12, 35-47, με τον Γεωργίου να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 6 πόντους. Σκορ τρίτης περιόδου 35-47!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Pressof συνέχισε την αντεπίθεσή της και με νέους 16 πόντους του Κοροπούλη και 4 του Βασιλείου, ολοκλήρωσε την τεράστια ανατροπή με 55-51. Χωρίς καλάθι εντός πεδιάς έμειναν οι φιλοξενούμενοι στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Μπεκρή να σκοράρει 4 πόντους από την γραμμή της φιλανθρωπίας.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/9 βολές, 8/35 δίποντα και 11/37 τρίποντα. Πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/24 βολές, 14/42 δίποντα και 3/24 τρίποντα. Μάζεψαν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 5 κοψίματα.

Betsson mvp της Pressof ο Κοροπούλης με 25 πόντους, έχοντας 4/5 βολές, 3/6 δίποντα και 5/15 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος των Iguana Pacers ο Γεωργίου με 17 πόντους (double-double), έχοντας 5/10 βολές, 6/18 δίποντα και 0/4 τρίποντα. Πήρε 17 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 4 τάπες.

Pressof (Μπαλάσκας): Κρασσάς, Βασιλείου 10, Βρεττός, Γκέος, Κοντάκος, Κοροπούλης 25 (5), Νομικός 18 (6), Παπαθανασίου, Παραράς 2, Τσορτός

Iguana Pacers (Μπεκρής): Ανδριώτης 4, Γεωργίου 17, Γιαννόπουλος 8, Ζώτος 7 (2), Μπεκρής 10, Παλάσκας 5 (1)

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως η Pressof δεν παράτησε στιγμή το παιχνίδι!