15/10/2023
Valhalla Phantoms 18 5 14 14 - 51 -
Athens Bucks 7 14 12 4 - 37 -

Έχει πάρει φόρα η Valhalla!

Την τέταρτη νίκη τους σε πέντε παιχνίδια πέτυχαν το βράδυ της Κυριακής οι Valhalla’s Phantoms, σε ένα ανταγωνιστικό για 30 λεπτά παιχνίδι, το οποίο έφεραν στα μέτρα τους στο τέταρτο δεκάλεπτο και έκαμψαν την αντίσταση των Athens Bucks με 51-37.

Οι Phantoms έπαιξαν εξαιρετική άμυνα στο πρώτο δεκάλεπτο, έκοψαν εντελώς τη δημιουργία της αντίπαλης ομάδας και με βέλος στην επίθεση τον Νικολάου με 6 πόντους και τους Κότσιρα και Κοκόλα να προσφέρουν από 4, έχτισαν διψήφια διαφορά. Η ομάδα του Γκορίτσα που δεν μπορούσε να πλησιάσει μέσα στην ρακέτα, βρήκε λύσεις από μακριά με Φωτεινό και μέση απόσταση με Περίκο - Βερώνη, για το 18-7.

Άλλαξε η εικόνα στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την άμυνα των Μπακς να κάνει θραύση καθώς δέχτηκε μόλις 5 πόντους και με πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Σπυριδώνη με 7 και Βερώνη με 5 πόντους αντίστοιχα, κατάφεραν να μειώσουν στο καλάθι(23-21). Στο ίδιο διάστημα, οι γηπεδούχοι αντιμετώπιζαν πρόβλημα και στις δύο πλευρές του γηπέδου και κράτησαν την πρωτοπορία χάρη στους 3 πόντους του Κρινή και το καλάθι του Φλάκα.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν επίσης ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να προσπερνούν η μια την άλλη και το σκορ να είναι ισόπαλο στο εικοστό ένατο λεπτό με 31 – 31. Κρινής με 4 από τη μία και Σπυριδώνης με 5 από την άλλη ήταν οι κορυφαίοι σε εκείνο το διάστημα. Ο Νίκος Νικολάου έβαλε τη σφραγίδα του στο τελευταίο λεπτό και με δύο εύστοχα τριποντα, το ένα μάλιστα από τα 10 μέτρα, έδωσε αέρα 4 πόντων στην Valhalla(37-33).

Το τρίποντο λοιπόν που προαναφέραμε, φάνηκε να δίνει φτερά στους γηπεδούχους που μετέτρεψαν το τέταρτο δεκάλεπτο σε περίπατο. Η ομάδα του Γεωργακά δέχτηκε μόλις 4 πόντους στην άμυνα και βρίσκοντας εύκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι με μπροστάρη τον Κότσιρα με 6 πόντους, δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει με 51 – 37.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Στέφανος Κότσιρας με 11 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Φώτης Σπυριδώνης με 12 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Oι Phantoms είχαν 20 / 42 δίποντα, 2 / 10 τρίποντα, 5 / 12 βολές, κατέβασαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Οι Bucks είχαν 12 / 34 δίποντα, 3 / 16 τρίποντα, 4 / 7 βολές, κατέβασαν 23 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη.

Valhalla Phantoms(Γεωργακάς): Γεωργακάς, Δρόσος, Κοκόλας 4, Κρινής 10, Κότσιρας 11(9ρ.), Μπασαδήμας 5(7ρ.), Νικολάου 17, Τσινιόκα 2(7ρ.), Φλάκας 2.

Athens Bucks(Γκορίτσας): Αμανατίδης 4, Βερώνης 7, Δανιάς, Λυραντωνάκης 2, Περίκος 4, Πούγιας 5(8ρ.), Σπυριδώνης 12, Φωτεινός 3, Χριστόπουλος.

Τι μας άρεσε:
Ο χαρακτήρας νικητή που έχουν χτίσει τα Φαντάσματα και το απίθανο τρίποντο του Νίκου Νικολάου.