23/11/2021
New World Fix 8 15 14 18 - 55 -
Limoges 12 10 17 19 - 58 -

Έχει πάθει και έχει μάθει η Limoges!

Άλλο ένα κλειστό παιχνίδι, το οποίο το βρήκε νικήτρια την Limoges απέναντι στους New World Fix με 55-58 είδαμε στο Περιστέρι, με τους νικητές πλέον να κερδίζουν δεύτερο σερί παιχνίδι με διαφορά μικρότερη των πέντε πόντων δείχνοντας να έχουν μάθει από τα λάθη του παρελθόντος.

Καλύτερα πάτησαν στο παρκέ οι παίκτες του Ευριπιώτη Πατίστα, οι οποίοι αν και άστοχοι ήταν πιο εύστοχοι από τους New World Fix και προηγήθηκαν 3-8 (8′). Στα τελευταία δύο λεπτά οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις στην επίθεση και μείωσαν με την λήξη του δεκαλέπτου σε 8-12. Ντρες και Ζωιτός είχαν από τρεις πόντους για τους New World Fix, ο Σιφναίος πρώτος σκόρερ με έξι για την Limoges.

Το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου μας θύμισε αρκετά το πρώτο και η Limoges προηγήθηκε με 8-16 (12′). Όμως το time out του Καραμασιώτη έδειξε να ξυπνά τους παίκτες του οι οποίοι έτρεξαν σερί 7-0 και μείωσαν στον πόντο, 15-16 (14′), ενώ στην συνέχεια πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα έπειτα από το αρχικό 3-2 με 21-20 (19′) με το ημίχρονο να λήγει 23-22 υπέρ τους. Πέντε πόντους είχε ο Λογγίτσης για τους γηπεδούχους, ο Σωτηρόπουλος ξεχώρισε με τέσσερις για τους φιλοξενούμενους.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Ντρε να πυροβολεί το καλάθι της Limoges από την γραμμή του τριπόντου και να κάνει το σκορ 31-25 (22′) υπέρ των Fix. Η Limoges έβγαλε αντίδραση και ισοφάρισε γρήγορα με επιμέρους σκορ 2-8 για το 33-33 (25′) και το τρίτο δεκάλεπτο την βρήκε σε θέση οδηγού με σκορ 37-39. Ο Ντρες πρώτος σκόρερ των New World Fix με έξι πόντους (2τρ), ο Παπαδόπουλος καλύτερος για την Limoges με εφτά.

Αφηνιασμένη μπήκε η Limoges στο τέταρτο δεκάλεπτο και ενώ μέχρι εκείνη την στιγμή δεν είχε πετύχει τρίποντο στα πρώτα πέντε λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου έβαλε τρία και με επιμέρους σκορ 5-11 απομακρύνθηκε με 42-50 (35′). Οι Fix αντέδρασαν και μείωσαν σε 48-52 (36′) αλλά το τρίποντο του Τσατσάνη έστειλε την Limoges στο +7 (48-55) με κάτι λιγότερο από τρία λεπτά για την λήξη. Στα επόμενα δύο λεπτά οι New World Fix κατάφεραν να πετύχουν εφτά πόντους και δέχτηκαν μόλις έναν και έτσι μείωσαν σε 55-56 (39′). 1/2 βολές από τον Τσατσάνη για το 55-57 με 24″ να απομένουν όμως ο Ζωιτός αστόχησε σε τρίποντο που θα έβαζε τους Fix μπροστά και ετσι η Limoges πανηγύρισε την 6η της νίκη σε 10 αγώνες στην Elite. Καταπληκτικός Ντρες με 10 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο για τους ηττημένους, Σταμάτης και Σιφναίος είχαν από έξι για τους νικητές.

Πολυτιμότερος της αναμέτρησης ο Σταύρος Σταμάτης με 10 πόντους (3/3 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 16 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Ο Ανδρέας Ντρες ξεχώρισε για τους New World Fix με 21 πόντους (2/3 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 2/2 βολές), 2 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Συνολικά οι New World Fix είχαν 12/40 δίποντα, 7/28 τρίποντα, 10/16 βολές, 44 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 5 κλεψίματα και 9 λάθη. Η Limoges είχε 19/38 δίποντα, 4/25 τρίποντα, 8/13 βολές, 44 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 4 κλεψίματα, 7 λάθη και 1 μπλοκ.

New World Fix (Καραμασιώτης): Λογγίτσης 6 (1), Ντρες 21 (5), Ζωιτός 13 (10ρ 1τρ), Τσεκουρλούκης 2, Κανελλόπουλος 10, Κιτσαντάς 3 (7ρ), Ζωγράφος (10ρ).

Limoges (Ευριπιώτης): Σωτηρόπουλος 7 (7ρ), Σιφναίος 15 (7ρ 2τρ), Παπαδόπουλος 11, Σταμάτης 10 (16ρ 1τρ), Τσατσάνης 11 (1), Βασιλόπουλος 4 (8ρ).

Τι μας άρεσε: Πολύ ωραίο παιχνίδι με ανατροπές και ωραίο μπάσκετ από δύο καλές ομάδες.