12/11/2022
Saint Pauli 18 11 19 13 - 61 -
Lasson BC 21 10 8 15 - 54 -

Έχει τον τρόπο να κερδίζει η Saint Pauli!

Στο κλειστό γήπεδο Σπάρτακος και στο πλαίσιο της Development League, η Saint Pauli πραγματοποίησε την έκτη νίκη στη λίγκα, καθώς επιβλήθηκε της Lasson με σκορ 61-54.

Οι πρώτες στιγμές της αναμέτρησης θύμιζαν εν πολλοίς αγώνα πυγμαχίας με το ένα χτύπημα να διαδέχεται το άλλο, αφού οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο σκορ, 6-2, τα καλάθια των Μανίκα (5π) και Τσουπαρόπουλος (2π) έβαλαν τη Lasson σε θέση οδηγού με τρεις πόντους διαφορά, 6-9, για να έρθει αντίδραση των παικτών του Τσιχριτζή και με ένα επιμέρους 11-2 να ανακτήσουν τα ηνία στην αναμέτρηση με 17-12. Ωστόσο ο Καραμπάς και η παρέα του δεν είχαν πει τη τελευταία τους λέξη, καθώς παίζοντας εξαιρετική άμυνα κατάφεραν να κλείσουν τη περίοδο στο συν τρία (18-21). Ο Λεμονίδης πέτυχε 7 πόντους, ενώ τους ίδιους ακριβώς είχε ο Μανίκας για τη Lasson.

Στη δεύτερη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι με τους Φώτη Καραμπά και Θοδωρή Μανίκα να ηγούνται των προσπαθειών τους διατήρησαν τον έλεγχο, αυξάνοντας μάλιστα σε κάποια σημεία τη διαφορά, όμως η Saint Pauli την «ροκάνισε» σιγά σιγά με το τέλος του ημιχρόνου να βρίσκει τους φιλοξενούμενους μόλις με ένα καλάθι και τον πίνακα να δείχνει σκορ 29-31 και όλα προμήνυαν ένα σπουδαίο derby στο δεύτερο μισό της αναμετρησης!

Αμέσως μετά την ανάπαυλα, η Pauli επέστρεψε δυναμικά και έβγαλε στο παρκέ ένα μεγάλο μέρος των πραγματικών της δυνατοτήτων της, πιέζοντας στην άμυνα, κυριαρχώντας στα ριμπάουντ και με τους Παντελή, Λεμονίδη, Τζεβελεκίδη και Πιτένη να αναλαμβάνουν δράση «γύρισαν τούμπα» το ματς και προηγήθηκαν με 41-36, κλείνοντας μάλιστα το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης από θέση ισχύος προηγούμενοι πλέον με σκορ 48-39 στη μεγαλύτερη μέχρι τότε διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες! Ο Παντελής πέτυχε 7 πόντους για την Saint Pauli, ενώ ο Φώτης Καραμπάς είχε 3 για τη Lasson στην καταστροφική τρίτη περίοδο για την ομάδα του.

Το τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι αύξησαν στο ξεκίνημα την απόσταση έναντι των αντιπάλων τους φτάνοντας μάλιστα τη διαφορά ακόμα και στους δεκατέσσερις πόντους (57-43), με τους φιλοξενούμενους κάπου εκεί να αντιδρούν μειώνοντας ακόμα και στους πέντε (59-54) όμως η τη προσπάθεια της Lasson έμεινε ημιτελής, καθώς το τέλος της αναμέτρησης βρήκε τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν την έκτη νίκη τους στο πρωτάθλημα της Development League με σκορ 61-54!

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Τζεβελεκίδης με 11 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ο Φώτης Καραμπάς είχε 11 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο. Η Saint Pauli είχε 16/40 δίποντα, 6/24 τρίποντα, 11/21 βολές, 37 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 10 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 15/41 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 6/9 βολές, 35 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα και 9 λάθη .

Saint Pauli (Τσιχριτζής): Τζαβάρας, Λεμονίδης 19, Πιτένης 7, Τζεβελεκίδης 11, Καραμπάς, Παντελής 17, Καραμούλας 7 .

Lasson (Φώτης Καραμπάς): Τσουπαρόπουλος 5, Κρητικός 4, Φώτης Καραμπάς 11, Μανίκας 17, Νικιταΐδης 10, Κοντονάτσιος  3, Άρης Καραμπάς, Σκαρμέας 4 .

Τι μας άρεσε: Το γεγονός ότι η Sanit Pauli ακόμη και στη κακή της μέρα κατάφερε να πάρει τη νίκη, καθώς και τα ψυχικά αποθέματα της Lasson που προσπάθησε να ανατρέψει την κατάσταση ακόμα κι αν δεν τα κατάφερε!