13/05/2023
Lasson BC 15 15 11 15 - 56 -
N.A. 99ers 8 13 16 13 - 50 -

Έχει τον τρόπο της η Lasson !

Το απόγευμα του Σαββάτου στο κλειστό του Σπάρτακου η Lasson πέτυχε μεγάλη νίκη επί των N.A 99ers στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του πέμπτου ομίλου της Summer Development League σε ένα ματς που αμφότερες οι ομάδες αγωνίστηκαν με πολλές και σημαντικές απουσίες.

Εξαιρετικό ξεκίνημα πραγματοποίησε η Lasson, ούσα σαφώς ανώτερη και μπαίνοντας σε θέση οδηγού, χάρη στα καλάθια των Καραμπά (6π.), Κρητικού (5π.) Κοντονάτσιου (2π.) και Νικιταίδη (2π.). Σε ρηχά νερά κινήθηκαν στο ξεκίνημα οι 99ers, παρά την προσπάθεια των Καλοτεράκη (3π.), Δεδεψίδη (3π.) και Βασιλάκη (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 15-8.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το σκηνικό δεν άλλαξε. Η Αρκούδα συνέχισε να ελέγχει το ματς, διατηρώντας το προβάδισμα με πρωταγωνιστές τους Καραμπά (7π.), Κολλάρο (3π.), Κοντανάτσιο (3π.) και Τσουπαρόπουλο (2π.). Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι εμφανίστηκαν βελτιωμένοι επιθετικά, βρίσκοντας λύσεις από τους Κουρεμένο (6π.), Δημάδη (3π.), Μελέτη (2π.) και Μερμίγκη (2π.), αλλά κλείνοντας το ημίχρονο στο -9. Σκορ ημιχρόνου, 30-21.

Μετά την ανάπαυλα οι 99ers ξεκίνησαν αντεπίθεση διαρκείας. Με τους Μελέτη (7π.) και Μερμίγκη (4π.) να κάνουν τη διαφορά, οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν στο επιμέρους σκορ της τρίτης περιόδου με 11-16, μειώνοντας σημαντικά την απόσταση. Την Lasson σε αυτό το διάστημα κράτησε όρθια ο Νικιταίδη (6π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 41-37.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι 99ers πάλεψαν μέχρι τέλους να γυρίσουν το ματς, όμως η Αρκούδα απέδειξε ξανά πως ξέρει να διαχειρίζεται τέτοιες καταστάσεις. Σκοράροντας με τους Κολλάρο (6π.), Καραμπά (5π.) και Κοντονάτσιο (3π.), η Lasson άντεξε τελικά την πίεση και έφτασε δίκαια στη νίκη.

Στο τέλος του αγώνα, η Lasson BC είχε 19/35 δίποντα, 3/13 τρίποντα και 9/23 βολές. Μάζεψε 46 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, ενώ είχε 12 λάθη.

Στον αντίποδα, οι N.A. 99ers είχαν 15/42 δίποντα, 5/25 τρίποντα και 5/17 βολές. Μάζεψαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 8 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Φώτης Καραμπάς με 20 πόντους και double-double, έχοντας 8/15 δίποντα, 0/2 τρίποντα και 4/10 βολές. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε μόλις 2 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Μελέτης με 13 πόντους, έχοντας 4/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 2/3 βολές. Μάζεψε 2 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, ενώ είχε 1 μπλοκ και μόλις 1 λάθος σε 24 λεπτά συμμετοχής.

Lasson BC (Καραμπάς) : Καραμπάς 20, Κολλάρος 9, Κοντονάτσιος 8 (1), Κρητικός 7 (1), Νικηταίδης 9 (1), Τσουπαρόπουλος 3.

N.A. 99ers (Δημάδης) : Βασιλάκης 4, Δεδεψίδης 3 (1), Δημάδης 10 (1), Καλοτεράκης 4, Κουρεμένος 7 (2), Μελέτης 13 (1), Μερμίγκης 8.

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων.