27/10/2020
Kolosos Dunk n' Donuts 10 24 9 14 10 67 -
Το Τρίτο Φύλο 15 15 5 22 11 68 -

Έχει χτίσει χαρακτήρα το Τρίτο Φύλο!

Το Τρίτο Φύλο, πήρε μία σπουδαία νίκη με 68-67 κόντρα στον Koloso Dunk n’ Donuts στην παράταση και τον έφτασε στην βαθμολογία του δεύτερου ομίλου της Development2 League.

Από το πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν εξαιρετικό με το Τρίτο Φύλο να καταφέρνει να προηγείται με 15-10 με το τέλος της περιόδου, με τον Παναγιώτης Δεληγιάννη να σημειώνει 6 πόντους με 2 τρίποντα. Για τον Koloso, 5 πόντους έβαλε ο Χριστόφορος Τσακαρισιάνος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Kolosos ήταν εξαιρετικός. Με τρομερό ρυθμό στην επίθεση, η ομάδα του Ζαμπούρα έτρεξε ένα επιμέρους 24-15 και κατάφερε να προηγηθεί με 34-30 με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τον Ρούσση να βάζει 8 πόντους. Για το Τρίτο Φύλο, 4 πόντους έβαλε ο Γιάννης Γεωργάκης.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε. Οι δύο ομάδες βελτίωσαν την άμυνα τους. Το τέμπο έπεσε και το επιμέρους σκορ της περιόδου ήταν 9-5 υπέρ του Kolosou. Τσακαλίδης από την μία με 5 πόντους και Μιχαλάκης από την άλλη με 2, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, το Τρίτο Φύλο έβγαλε αντίδραση. Παπαχρήστου, Καστρίνιος, Μιχαλάκης και Δεληγιάννης σκόραραν στην επίθεση και οι «ροζ» κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 57-57 και να στείλουν το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι- χέρι στο σκορ. Ο Kolosos προηγήθηκε με 2 πόντους, 67-65, ωστόσο ο Σάββας Τσανικίδης με τρίποντο «μαχαιριά», έδωσε την νίκη στο Τρίτο Φύλο με 68-67.

MVP της αναμέτρησης ψηφίστηκε ο Βασίλης Παπαχρήστου με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 λάθος, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Άρης Ρούσσης με 10 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Συνολικά ο Kolosos είχε 22/76 εντός πεδιάς, 6/28 τρίποντα και 17/37 βολές. Πήρε 51 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ, έκλεψε 7 φορές την μπάλα, έκανε 17 λάθη και 1 τάπα. Από την άλλη, οι νικητές είχαν 27/80 εντός πεδιάς, 7/29 τρίποντα και 7/12 βολές. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα, έκαναν 13 λάθη και 1 τάπα.

Kolosos Dunk n’ Donuts (Ζαμπούρας): Ρούσσης 10, Χαροκόπος 3, Καραμπεσύνης 6, Τριανταφύλης 4, Δημόπουλος 7, Τσακαλίδης 11, Ζαμπούρας 4, Παλλάντζας 5, Τσακαρισιάνος 17.

Τρίτο Φύλο (Δεληγιάννης): Παντελής, Μιχαλάκης 11, Παπαχρήστου 14, Δεληγιάννης 12, Καστρίνιος 3, Γεωργάκης 12, Σεβαστόπουλος 2, Τσανικίδης 8, Καρυτιάνος 6.

Τι μας άρεσε: Ματσάρα ανάμεσα σε δύο ισάξιες ομάδες!