05/11/2023
Τεμπελχανάδες 5 9 8 8 - 30 -
Flint Tropics 17 12 18 20 - 67 -

Έχουν πάρει φόρα οι Flint Tropics!

Τέταρτη συνεχόμενη νίκη για τους Flint Tropics στον τέταρτο όμιλο της D2-League, καθώς για την όγδοη αγωνιστική κέρδισαν εύκολα τους 6 Τεμπελχανάδες με 30-67 στο κλειστό του Αγίου Νικολάου!

Εντυπωσιακό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Flint Tropics στο παιχνίδι, καθώς με προσωπικό show του Μάκη Γκατζηρούλη με 11 πόντους και δίποντα των Βασίλη Γκατζηρούλη, Καραντζή και Λουκάκη, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά 12 πόντων, 5-17! Ο Δημαράς ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, πετυχαίνοντας και τους 5 πόντους της ομάδας του.

Πιο ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 4 πόντους του Γράσσου και 3 του Τζαμτζή, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 15 πόντων, 14-29. Ο Καρακεσισόγλου σημείωσε 4 πόντους για λογαριασμό των Τεμπελχανάδων σε εκείνο το διάστημα, 3 είχε ο Δημαράς και 2/2 βολές ο Ανδρικόπουλος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Flint Tropics πάτησαν εκ νέου γκάζι και με 6 πόντους του Βασίλη Γκατζηρούλη, 4 του Μάκη Γκατζηρούλη και 4 του Καραντζή, έφτασαν στο +29, 14-43. Στο φινάλε του δεκαλέπτου οι ροζ έλυσαν τον γόρδιο δεσμό στην επίθεση και με τρίποντα των Καραγεώργου - Δημαρά, μείωσαν στους 25, 22-47, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τους λευκούς να επικρατούν με 30-67 , μετά από εύστοχες προσπάθειες των Μάκη Γκατζηρούλη, Τσέκερη, Ευθυμιόπουλου, Καραντζή και Τζαμτζή. Για τους Τεμπελχανάδες στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Δημαράς και Καραγεώργος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 5/9 βολές, 5/33 δίποντα και 5/20 τρίποντα. Πήραν 26 ριμπάουντ, έδωσαν 4 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 5/6 βολές, 25/63 δίποντα και 4/16 τρίποντα. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Τεμπελχανάδων ο Καραγεώργος με 6 πόντους, έχοντας 0/2 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp των Flint Tropics ο Μάκης Γκατζηρούλης με 21 πόντους (double-double), έχοντας 3/3 βολές, 3/6 δίποντα και 4/10 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 6 λάθη.

Τεμπελχανάδες (Ανδρικόπουλος): Καραγεώργος 6 (2), Δημαράς 18 (3), Ανδρικόπουλος 2, Καρακεσισόγλου 4, Ραΐζης, Χατζηκωνσταντίνου

Flint Tropics (Γκατζηρούλης Β.): Γκατζηρούλης Μ. 21 (4), Γκατζηρούλης Β. 9, Γράσσος 4, Ευθυμιόπουλος 6, Καραντζής 10, Λουκάκης 4, Σκαμαντζούρας 2, Τζαμτζής 7, Τσέκερης 4

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία της επίθεσης των Flint Tropics!