18/07/2021
Peristeri Wardogs 14 11 15 18 - 58 -
Los Abeles Fakers 9 14 13 11 - 47 -

Έχει και συνέχεια για τους Peristeri Wardogs!

Στις 16 καλύτερες ομάδες της Summer Development League βρίσκονται οι Peristeri Wardogs, καθώς με όπλο τους το εξαιρετικό τελευταίο δεκάλεπτο, λύγισαν τους Los Abeles Fakers με 58-47 και στην επόμενη φάση θα βρουν στον δρόμο τους τους Aladalon.

Οι Peristeri Wardogs ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι, καθώς στο πρώτο πεντάλεπτο προηγούνταν με 10-2, με τον Χρόνη να έχει 8 πόντους και τον Κουλούρη να τον ακολουθεί με 6. Στη συνέχεια της περιόδου οι πράσινοι έλυσαν το επιθετικό τους πρόβλημα και με τον Πέγκα να σκοράρει 4 πόντους, μείωσαν στους 5, 14-9.

Με 4 πόντους του Ουζουνίδη και τρίποντα των Αντωνάκη και Πέγκα, οι Los Abeles Fakers πήραν κεφάλι στο σκορ με 17-19 στα μέσα της δεύτερης περιόδου. Ωστόσο, στο φινάλε του πρώτου μέρους ο Κουλούρης πήρε εκ νέου μπρος και με 9 δικούς του πόντους, έστειλε την ομάδα του στα αποδυτήρια ούσα σε θέση οδηγού με 25-23!

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τα Σκυλιά του Πολέμου να οδηγούν το ματς και με 8 πόντους του Μπασδάνη, 4 του Κουλούρη και τρίποντο του Χρόνη, προηγούνταν με 40-36. Τα “Ρακούν” διατήρησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο οι 6 πόντοι που σημείωσε ο Παναγιώτης Βογιατζής. Σκορ τρίτης περιόδου 40-36!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Περιστεριώτες ήταν σαφώς ανώτεροι και με μεγάλους πρωταγωνιστές τις παλιοσειρές, Κώστα Καρακατσάνη και Διονύση Σοφό με 9 και 7 πόντους, αντίστοιχα, έφτασαν δίκαια στη μεγάλη νίκη με 58-47. Ούτε και στο τελευταίο δεκάλεπτο μπόρεσαν οι Los Abeles Fakers να πάρουν την ψυχολογία με το μέρος τους και έτσι οι 7 πόντοι του Βογιατζή δεν έφταναν για την ανατροπή.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 8/13 βολές, 16/41 δίποντα και 6/34 τρίποντα. Πήραν 52 ριμπάουντ, έδωσαν 17 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/10 βολές, 19/59 δίποντα και 2/19 τρίποντα. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές και έκαναν 9 λάθη.

Hall of Brands mvp των Peristeri Wardogs ο Κουλούρης με 23 πόντους (double-double), έχοντας 7/11 βολές, 8/12 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 21 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος των Los Abeles Fakers ο Βογιατζής με 13 πόντους (double-double), έχοντας 1/3 βολές, 6/13 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ και έκανε 2 λάθη.

Peristeri Wardogs (Σοφός): Κουλούρης 23, Καρακατσάνης 11 (2), Μπασδάνης 8, Μπουργαζάς  (4 ασίστ), Σοφός 5 (1), Χρόνης 11 (3)

Los Abeles Fakers (Φωτεινός): Πέγκας 11 (1), Κωνσταντίνου 4, Αντωνάκης 9 (1), Ουζουνίδης 6, Βογιατζής 13, Ηρειώτης 3, Φωτεινός 1

Τι μας άρεσε: Το τρομερό τελευταίο δεκάλεπτο των Peristeri Wardogs!