05/03/2023
Lobsters BC 11 28 13 13 - 65 -
Pink Flamingos 15 12 11 10 - 48 -

Έχουν το μομέντουμ οι Lobsters !

Το βράδυ της Κυριακής στο Athens Sports Hall οι Lobsters επικράτησαν των Pink Flamingos με το εμφατικό 65-48, επιβεβαιώνοντας την πολύ κατάσταση στην οποία βρίσκονται και φτάνοντας τις 4 διαδοχικές νίκες. Κατώτεροι των προσδοκιών οι Flamingos που πλήρωσαν την αστοχία τους στο περιφερειακό σουτ (2/28 τρίποντα). Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Καλύτερα ξεκίνησαν το ματς οι φιλοξενούμενοι, μπαίνοντας σε θέση οδηγού με πρωταγωνιστές τους Λαμπρινό (5π.), Γκαλά (4π.), Κορρέ (2π.), Τουρή (2π.) και Χρονόπουλο (2π.). Οι Lobsters παρότι μπήκαν μουδιασμένοι στο παιχνίδι, βρήκαν τα πατήματά τους στη συνέχεια και με καλάθια των Δόλια (2π.), Σαλονικίδη (2π.), Τρικαλιώτη (2π.) και Αποστολάκου (2π.) παρέμειναν σε κοντινή απόσταση. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 11-15.

Σε παράσταση για ένα ρόλο εξελίχθηκε το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, καθώς οι Lobsters εκτόξευσαν την παραγωγικότητά τους, σκοράροντας 28 πόντους. Δόλιας (8π.), Τρικαλιώτης (5π.), Ντούντος (5π.), Σαλονικίδης (3π.), Χατζίδης (2π.) και Κουτελάς (2π.) τράβηξαν κουπί, δίνοντας διψήφιο προβάδισμα ασφαλείας στην ομάδα τους. Στην αντίπερα όχθη, οι Flamingos βρήκαν κάποιες λύσεις από τους Γκαλά (4π.), Γουσέτη (3π.), Λαμπρινό (2π.) και Μαντζουρίδη (2π.), όμως αντιμετώπισαν σοβαρά προβλήματα στην άμυνα και πήγαν στα αποδυτήρια με -12. Σκορ ημιχρόνου, 39-27.

Μοιρασμένο ήταν το ματς μετά την ανάπαυλα με το επιμέρους σκορ να γράφει 13-11 και τους Lobsters να συνεχίζουν να ελέγχουν απόλυτα την κατάσταση. Δόλιας (5π.), Σαλονικίδης (4π.), Μπάρλας (3π.), Ντούντος (2π.) και Κουτελάς (2π.) τράβηξαν κουπί για τους μετέπειτα νικητές, ενώ η ομάδα του Ζαχαρόπουλου απάντησε με Τουρή (4π.), Κορρέ (4π.) και Γουσέτη (3π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 52-38.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Lobsters διαχειρίστηκαν εύκολα το υπέρ τους προβάδισμα, απλοποιώντας ακόμη περισσότερο την υπόθεση νίκη και δίνοντας διαδικαστικό χαρακτήρα στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Η εικόνα των Pink Flamingos παρέμεινε απογοητευτική, παρά την προσπάθεια των Γκαλά (3π.), Γουσέτη (2π.), Κορρέ (2π.) και Λαμπρινού (2π.) στο φινάλε.

Στο τέλος του αγώνα, οι Lobsters είχαν 17/41 δίποντα, 5/20 τρίποντα και 16/23 βολές. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 10 λάθη και 2 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Pink Flamingos είχαν 16/42 δίποντα, 2/28 τρίποντα και 10/14 βολές. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, ενώ είχαν 19 λάθη.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Δόλιας με 22 πόντους, έχοντας 6/13 δίποντα, 2/6 τρίποντα και 4/5 βολές. Μάζεψε 2 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 1 λάθος και 1 μπλοκ σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χαράλαμπος Γκαλάς με 11 πόντους, έχοντας 4/8 δίποντα και 3/4 βολές. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, ενώ είχε 2 λάθη σε 19 λεπτά συμμετοχής.

Lobsters (Σαλονικίδης) : Αποστολάκος 4, Δόλιας 22 (2), Κουτελάς 9, Μπάρλας 3, Ντούντος 7 (1), Σαλονικίδης 9 (1), Τρικαλιώτης 7 (1), Χατζίδης 4.

Pink Flamingos (Ζαχαρόπουλος) : Αντωνόπουλος 2, Γκαλάς 11, Γουσέτης 8 (2), Ζαχαρόπουλος, Κορρές 8, Λαμπρινός 9, Ματζουρίδης 2, Τουρής 6, Χρονόπουλος 2.

Τι μας άρεσε : Το εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο των Lobsters.