01/07/2023
Λύκοι 2 19 12 19 - 51 -
Optimus Priamus 8 7 18 22 - 55 -

Έχουν πάρει φόρα οι Optimus και τώρα QuarterFinals!

Μεγάλο ντέρμπι παρακολουθήσαμε το Σάββατο 1 Ιουλίου στο Basketaki Arena, με Λύκους και Optimus Priamus να κονταροχτυπιούνται για σαράντα λεπτά και τους δεύτερους να παίρνουν μία πολύ δύσκολη νίκη 51 – 55, που τους χάρισε παράλληλα την πρόκριση στις οχτώ καλύτερες ομάδες της Summer Evolution!

Οι άμυνες ήταν πρωταγωνίστριες στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους Optimus Priamus να έχουν από την αρχή τον έλεγχο του παιχνιδιού και βρίσκοντας λύσεις από Μανιά, Καλτσάκα, Παπαδάκο και Πιερουτσάκο προηγήθηκαν 0 – 8, με τους Λύκους να βάζουν μόλις δύο βολές με τον Σάββα, διαμορφώνοντας το 2 – 8.

Άλλαξαν οι ρόλοι στην δεύτερη περίοδο, με τους Λύκους να παίζουν εκπληκτική άμυνα, δεχόμενοι μόλις δύο καλάθια από Χατούνογλου και Μανιά και βρίσκοντας εύκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, με την τριάδα Καρακώστα με 5 και Σάββα – Ιατρού με 4 πόντους αντίστοιχα να ξεχωρίζουν, πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 21 – 15.

Στην αρχή της τρίτης περιόδου , Πιερουτσάκος (6) με Καλτσάκα(4) πήραν από το χεράκι τους Priamus , βάζοντας τους μπροστά στο σκορ(22-25). Στη συνέχεια οι Λύκοι αντέδρασαν με το δίδυμο Ιατρού με 6 και Σάββα με 4 πόντους αντίστοιχα να δίνουν τις λύσεις, αλλά ο Μανιάς βρισκόταν σε εκπληκτική κατάσταση και με 8 συνεχόμενους πόντους, έφερε το ματς και πάλι στην απόλυτη ισορροπία(33-33).

Πόντο πόντο πήγαιναν οι ομάδες στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, με τους Λύκους να σκοράρουν κυρίως με Ιατρού(6) και Καρακώστα(4) και τους Priamus να απαντούν με Παπαδάκο και Πιερουτσάκο να βάζουν από 5 πόντους, για το ισόπαλο 47 – 47. Μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο της αναμέτρησης, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν συνεχόμενα καλάθια με Πιερουτσάκο, Παπαδάκο, Μανιά και Καλτσάκα βάζοντας γερά τις βάσεις για την νίκη, με τους Λύκους να μην μπορούν να απαντήσουν σκοράροντας μόνο βολές με Σάββα και Δρόσο και τον φωτεινό πίνακα να γράφει το τελικό 51 – 55!

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Ιωάννης Πιερρουτσάκος με 15 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ιωάννης Δρόσος με 5 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2κλεψίματα.

Οι Λύκοι είχαν 12/47 δίποντα, 4/18 τρίποντα, 15/20 βολές, κατέβασαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη.

Οι Optimus είχαν 23/47 δίποντα, 2/16 τρίποντα, 3/7 βολές, κατέβασαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη.

Λύκοι(Σάββας): Δρόσος 5(11ρ.), Ιατρού 17(7ρ.), Καρακώστας 9(10ρ.), Κούβελας 2(8ρ.), Σάββας 14(10ρ.), Χαροκόπος 4.

Optimus Priamus (Σακελλαρίου - Λοΐζος): Βασιλειάδης, Καλτσάκας 10, Μανιάς 14(12ρ.), Παπαδάκος 10, Πιερρουτσάκος 15, Σκουτέρης, Φουντουλάκης, Χατούνογλου 6.

Τι μας άρεσε: Μεγάλο ντέρμπι, ανταγωνισμός για 40 λεπτά και πολύ δυνατές μονομαχίες με τον νικητή να κρίνετε στα τελευταία λεπτά.