15/11/2021
Griffins 17 15 16 14 - 62 -
War Gamers 25 10 13 20 - 68 -

Έχουν πάρει μπρος οι War Gamers!

Ακόμη ένα ροζ φύλλο αγώνα πρόσθεσαν στην συλλογή τους οι War Gamers, καθώς για την ένατη αγωνιστική της Elite League κέρδισαν δύσκολα τους μαχητικούς Griffins με 62-68 στο κλειστό του Κολωνού!

Σαφώς ανώτεροι παρουσιάστηκαν στο ξεκίνημα του αγώνα οι War Gamers, καθώς πήραν δύο φορές αέρα 11 πόντων, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +8, 17-25, μετά από 9 πόντους του Διαμαντή, 8 του Λαζαράκου, τρίποντο του Προσελέντη και έμμεσο τρίποντο του Πάτερου. Ο Κιαχόπουλος με 5 πόντους και ο Ρομποτής με 4 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά, ενώ από 3 είχαν οι Παπαδόπουλος και Καβακάκης.

Αλλαγή σκηνικού στην δεύτερη περίοδο της αναμέτρησης, με τους Griffins να επιβάλουν τον δικό τους ρυθμό και με 7 πόντους του Ρομποτή και 6 του Βρέλλη, πλησίασαν στους 3, 32-35. Τους ερυθρόλευκους διατήρησαν σε θέση οδηγού σε εκείνο το σημείο οι 4 πόντοι του Διαμαντή, με τους Λαζαράκο, Καρατζή και Προσελέντη να συνδράμουν από 2 πόντους ο καθένας.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Griffins συνέχισαν την αντεπίθεσή τους και με ακόμη 6 πόντους του Βρέλλη, 4 του Ρομποτή και 4 του Παπαδόπουλου, πήραν για πρώτη φορά κεφάλι στο σκορ με 46-43. Τελικά το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 48-48, με τον Προσελέντη να ηγείται της επίθεσης των War Gamers με 8 πόντους. Σκορ τρίτης περιόδου 48-48!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Σκλαβενίτη πήρε πιο σωστές αποφάσεις εντός παρκέ και με δράστες στην επίθεση τους Προσελέντη (7π), Διαμαντή (5π) και Πάτερο (3π), έφτασε στη νίκη με 62-68. Πάλεψε ο Κιαχόπουλος για την παρέα του Χρόνη στα τελευταία λεπτά, ωστόσο οι 8 πόντοι που πέτυχε δεν ήταν αρκετοί για την ανατροπή, όπως και τα τρίποντα των Ρομποτή – Παπαδόπουλου.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 6/10 βολές, 19/37 δίποντα και 6/39 τρίποντα. Πήραν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 3 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 13/21 βολές, 14/33 δίποντα και 9/35 τρίποντα. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 4 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Griffins ο Ρομποτής με 20 πόντους, έχοντας 3/5 βολές, 7/10 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκανε 4 λάθη και είχε 2 τάπες. Κορυφαίος των War Gamers ο Λαζαράκος με 13 πόντους, έχοντας 3/3 βολές, 2/3 δίποντα και 2/7 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, είχε 1 μπλοκ και ήταν αλάνθαστος.

Griffins (Χρόνης): Ζυγούνας, Χρόνης, Κιαχόπουλος 13 (3), Καβακάκης 7, Παπαδόπουλος 10 (2), Κελεπούρης, Βρέλλης 12, Ρομποτής 20 (1)

War Gamers (Σκλαβενίτης): Προσελέντης 20 (3), Λαζαράκος 13 (2), Διαμαντής 20 (3), Μέμεζας, Σούλης, Πάτερος 7 (1), Καρατζής 8

Τι μας άρεσε: Το όμορφο θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες, όπως οι ασίστ των Ρομποτή και Προσελέντη!